Sema Biçer Herşeyin Bedeli Var 
Herşeyin Bedeli Var
Sema Biçer

Herşeyin Bedeli Var

Bu içerik 326 kez okundu.

17-18 yaşında bir delikanlı lise son sınıfta okuyor. Yazılıların çoğundan düşük notlar almış. Seviye belirleme sınavlarında sıralaması çok gerilerde kalıyor. Büyük bir ilde, iyi bir üniversitede okumak istiyor. Ders çalışmak istemiyor, çalışmıyor ve düşük notları devam ediyor.

19-20 yaşlarında genç bir hanım üniversitede hayal ettiği bölümde okuyor. Bölümünü oldukça yüksek bir puanla kazanmış. Bu sene ikinci sınıfta okuyor. Alttan birçok dersi kalmış. Üniversite dediğin lise gibi olmaz zaten buraya gelene kadar yeterince ders çalıştık biraz rahat edelim diyor. Çalışmak istemiyor, çalışmıyor ve bu sene de altta kalacak pek çok dersi olacak.

Orta yaşta evli bir beyefendi evinde huzur istiyor. Çocukları söz dinlesin, akademik başarıları yüksek olsun, iyi okullarda okusunlar, çok para harcamasınlar, eşi hayat dolu ve güler yüzlü olsun, ondan hiç kimsenin herhangi bir beklentisi olmasın istiyor. O beklediği huzur için emek vermek istemiyor, vermiyor ve huzursuzluğu devam ediyor.

38 yaşında ve iki çocuğu olan bir hanımefendi çocukları sorumluluk sahibi olsun istiyor. Çocuklarının yapabileceği her şeyi onların yerine yapıyor, bu çocuklar ne kadar sorumsuz ve beceriksiz diye dert yanıyor. Çocuklar hiçbir konuda sorumluluk almak istemiyorlar, almıyorlar ve annenin dert yanmaları devam ediyor.

41 yaşında 90 kilo bir hanım, sağlık sorunlarından ve fiziksel görünüşünden yakınıyor. 60 kilo olmak istiyor. Diyet ve spor yapmak istemiyor. Yiyor ve zayıflamıyor.

65 yaşında bir beyefendi, kalp hastalığı ve yüksek tansiyonu var. Düzenli sağlık kontrolleri yaptırması ve ilaç kullanması gerekiyor. Hastanelerden nefret ettiğini söylüyor. İlaç kullanmak istemiyor, kullanmıyor. Sıkça ve uzun sürelerle hastanede yatıyor.

Üniversiteden 4 yıl önce mezun olmuş bir beyefendi ekonomik özgürlüğünü kazanmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istiyor. İş için gerekli sınavlara ders çalışmaktan bıktığı gerekçesi ile girmek istemiyor, girmiyor işsizliği ve ekonomik bağımlılığı devam ediyor.

27 yaşındaki bir hanım, akademik olarak ilerlemek istiyor. Yabancı dil sınavını geçmesi gerektiğini söylüyor. Yabancı dil sınavını geçmek için bir şey yapmıyor, istediği akademik ilerlemeyi yapamıyor ve yerinde sayıyor.

Etrafınıza baktığınızda yukarıdakine benzer pek çok durumu fark edebilirsiniz. Bu tür durumlarda gerekeni dürüstlükle ve emekle yapmak için eyleme geçmemenin, kişilerin kendi geleceklerini oluşturamama ve istedikleri hayatı yaşayamama gibi sonuçları olur. Bu kadarla kaldığı zaman çok sorun yok. En azından çok tehlikeli durumlar yok. Bazen insanlar, istediklerini elde etmek için hırsa, kurnazlığa, yalan dolana, kata külleye doğru yol alabiliyor. Çok hazırcı ve açgözlü olabiliyor ve istediklerini elde etmek için her yolu mubah görebiliyor. O zaman hepimiz adına korkmak gerek diyorum.

Kısa yoldan hazırca gelenler, kısa yoldan ve acıtarak gidiyor.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek