REFİKA MENEKŞE Japonlar Kalkım’ı duymasın! 
Japonlar Kalkım’ı duymasın!
REFİKA MENEKŞE

Japonlar Kalkım’ı duymasın!

Bu içerik 131 kez okundu.

Dünyada bir benzeri daha olmayan Kangal Balıklı kaplıcasının kıymetini bilen yabancı ülkeler zaman zaman buradan yurtdışına balık kaçırdılar.

İşte bununla ilgili ‘Japonlar balıklarımızı çaldı’ başlıklı 2008 yılı bir haber: ‘’Birçok cilt sorununa çare olan doktor balıklar son olarak Japonlar tarafından çalındı. Yurtdışına çıkarılması yasak olan balıkları ilk önce Almanlar tarafından kaçırılmıştı. Daha sonra ‘doktor balıklar’ İsveç, Singapur, Japonya ve Çin'e ilegal yollardan götürüldü. Ciltlerinin güzelleşeceğini düşünen Japonlar çalışan balıklardan oluşturulan kaplıcalara yoğun ilgi gösteriyor. Japonya'da kaplıca ve spa turizminin önemli bir unsunu haline gelen "doktor balıklar"ın bulunduğu kaplıcalara akın eden Japon halkı hasta olmasalar da sadece cilt güzelliği yaptırmak için ‘doktor balık masajına’ gidiyor…’’

Bizim dışımızda bu nimetin önemini anlayanlar çok. Bizde ise mevcut kaplıcaya gidince durumun özeti ayan beyan ortada.

 Bir de daha acı durumda olan bir kaplıcamız var. Yine Kangal’da bulunan ve Balıklı Kaplıca ile aynı özellikleri taşıyan ‘Kalkım Balıklı Kaynak’.

Yıllardır akıyor ve bizler bakıyoruz.

Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, dünya turizmine kazandırılabilecek bu kaynağın ayağa kaldırılması için ümidini yitirmiş olmalı ki, ‘Bari bize verin biz yapalım’ diye feryat ediyor. İl Özel İdaresi bu kaynağı 2011 yılınla almasına rağmen hiçbir faaliyet göstermedi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ne demişti; ‘’Su akar Türk bakar sözünü bir değiştirdik. Su akar Türk yapar’’.

Ama biz Kalkım Balıklı Kaynak’a 20 yıldır bakıyoruz.

Temennimiz Japonlar burayı duymasın…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü