Gülşah Akkaş ŞÜKÜRSÜZLÜK HASTALIĞI 
ŞÜKÜRSÜZLÜK HASTALIĞI
Gülşah Akkaş

ŞÜKÜRSÜZLÜK HASTALIĞI

Bu içerik 169 kez okundu.

Kapı  her zamankinden biraz daha hızlı çaldı .Şenay  hanım  yerinden doğruldu gülümsedi ,geç kalmadın korkma benim canım arkadaşım dedi .

Ne de çok severlerdi ,birbirlerini dostlukları hiç hasar almamıştı.Kardeş olsalar böyle anlaşamazlardı ,iyiki yolları kesişmişti .Şenay hanım kapıyı açtı ,birbirlerini aradan uzun zaman geçmiş gibi sarıldılar halbuki sık sık görüşürlerdi .

 Şenay hanım hoş geldin, dosttum dedi ve oturma odasına geçtiler ,yıllar aralarındaki dostluğu artırmiş .Resmiyeti kaldırmıştı ,resmiyetin kalkması bazen kimileri tarafından saygıyı zedelerken onların ilişkisinde birbirlerine duydukları saygı her geçen gün artmaktaydı.

Belkide bu yüzden dostlukları her geçen gün pekişmişti .

Betül biraz heycanlı bir yönü vardı .Pozitif bir kişiliğe sahipti,  girdiği yere neşe saçan  tez canlı haliyle hemen kendini fark ettirirdi ..Büyük bir heycanla ,Can dostuna seslendi :

-Hadi Şenay bu günkü konumuz ney olsun dedi .

-Bu günkü konumuz şükür .

Şükürsüzlük zira bir hastalıktır dedi ,ve bir af çekti.

 Bismillahirrahmanirrahim“Deki Sizi inşa eden yaratan size kulak gözler ve gönüller veren O ­­‘dur.Ne az şükrediyorsunuz. Müminun  suresi 78. ayet okudu sonra Şenay anlatmaya başladı ,

-Öyle değilmi ne kadar az şükrediyoruz ,halbuki hiçtik hiçlikten çıktık ,insanlık şerbetini içtik .Mucizenin ta kendisi biziz .Organlarımızı çalıştırmak için hiç uğraşmıyoruz.Kendiliğinden her organımız çalışıyor .Vücudumuzdaki organımızın varlığını  ancak fonksiyonları  yitirmek üzereyse fark ediyoruz .Nefes alırken içimize aldığımız ,hay ismiyle her defasında yeniden hayat buluyoruz .Tansiyonumuz biraz düşse yada çıksa hemen bizi sarsıyor bunu aynı ayarda tutan güç,öyle güzel bir donanımla yaratılmışızki ama biz bunun farkında bile değliz .Duygularla kuşatılmışız sevinen, üzülen,heycanlanan biz .Bunun da farkında değiliz .Kendi ruhundan üflemesiyle hayat bulduk ,kalemle ,kelamla şereflendik ,kuran ifadesi” Eşrefi mahlukatız” ,yaratılmışların en şereflisiyiz ,uyku hali bile bize bir çok gerçeği açıklıyor .Uyduğumuz zaman ne kadarda aciziz hiç bir şeyden habersiz öylece yatıyoruz .Biz uyurken ruhumuz nerde ,hangi alemlerde yani insan tanımaya önce kendinden başlamalı .Böylece de ruhunun ve bedeninin şükrüne durmalı .Betül araya girdi

-O yüzden” Nefsini bilen rabbini bildi” dedi ,

-Evet nefsini bilen nefesinin geldiği yeri bilen rabbini bildi ,hiçlikten yokluktan çıkan insan bir anda beğenmez ,şükretmez bir hale nasıl gelir akıl almaz tabi ,çünkü yoktu yokken var oldu ,var olmak başlı başına bir ikramken nelerin peşine düştü ,

Şenay Hanım ayeti kerimeyi usulca incitmeden tekrar etti.

Size kulak veren ,göz veren gönüller veren O’dur ve devam etti.

-Zanaat ve sanat ile donanmış insan yaratılmadan nerdeydi hiç düşündün mü dedi. Anne karnındayken ne yapmıştı ,yürümeyi ,konuşmayı bilmezken bu dünyaya gelmemiş mi idi.Şimdi ne olmuştu da bedeninin ve ruhunun şükrüne duramaz hale gelmişti.

Sanki yaratılmadan evvel her şeye sahipti yaratıldıktan sonra her şeyi azımsar oldu. Düşündükçe kendi içinde derinleşen bir konu idi,bu haftalık şükürle olan anlatacağım bu kadar önce aldığımız nefisin şükrünü yerine getirmeye ,ve aciz olduğumuzu fark etmeye ve bu anlamda farkındalıklarımızı artırmaya niyet edelim .haftaya şükür konusundan devam ederiz .Çayda demini almak üzereydi,dostlukları gibi demlenmiş bekliyordu içilmeyi ,Şenay hanım dostla içilen çaya hiç doyamazdı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü