Kerim Çayır Yeni Taslak İle Emlakçılık Sistemi Sil Baştan Hazırlanıyor 
Yeni Taslak İle Emlakçılık Sistemi Sil Baştan Hazırlanıyor
Kerim Çayır

Yeni Taslak İle Emlakçılık Sistemi Sil Baştan Hazırlanıyor

Bu içerik 108 kez okundu.

Yüz binlerce emlakçıyı yakından ilgilendiren Emlakçılık sistemini baştan aşağı değiştirecek şekilde hazırlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı görüşe açıldı. Taslağın hayata geçmesi halinde komisyon oranı yüzde 3 ile sabit kalacak. Emlakçılar satış ve kiralama sonrası 2 gün içerisinde söz konusu mülkün ilanı kaldırmakla mükellef olacak.

Merdiven altı ofisler kapanacak ofis için minimum 30 metrekare şartı getirilecek. Vatandaşların en fazla şikâyetçi olduğu sahte veya karşılığı olmayan ilanlar için de düzenleme getirildi. Artık satış ve kiralama sonrası bir gayrimenkulün ilanı en fazla 2 gün içinde görünen alanlardan kaldırılacak.

Yeni taslak ile birlikte emlakçılığın sınırlarını da belirlenmiş oldu. Emlakçılara taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak, alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık yapmak, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit etmek, aracılık işlemlerine ilişkin diğer hizmetleri yürütme hizmetleri verildi.

Yönetmelikte işletme, alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanacağı açıklanırken, "Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır" ibaresi bulunuyor. 

Yeni taslak ile birlikte emlakçılara yönelik yetki belgesi de oluşturulacak. Emlakçılar taşınmazların satılması veya kiralanmasına yönelik ilan ve reklamlarında, adres ve tapu bilgileri hariç olmak üzere iletişim bilgisine ve yetki belgesi numarasına da yer vermek zorunda olacak.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”