Taner Özdemir Kıdem tazminatı fonu rafa mı kalktı! 
Kıdem tazminatı fonu rafa mı kalktı!
Taner Özdemir

Kıdem tazminatı fonu rafa mı kalktı!

Bu içerik 272 kez okundu.

Bir dönem hızlı bir şekilde gündemde yer tutan kıdem tazminatı fonunun bu günlerde gündemde olmadığını görmekteyiz. Bir yanda işçiler işten çıkarılmaları halinde kıdem tazminatlarını alamamalarından yakınırken, öte yandan işverenlerde kıdem tazminatı fonunun tekrar gündeme gelip yasalaşması halinde kendilerine aylık bazda ne kadar yük getireceğini düşünmektedir.

                Kıdem tazminatı fonunun gündeme gelme zamanlarına bakıldığında genelde seçim dönemlerinde çok sık gündemi meşgul ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu şekilde bir öngörü ile 2019 seçimleri öncesinde tekrar gündeme geleceğini düşünmek yerinde olacaktır. Bu süreçte de 2019 yılına kadar kıdem tazminatı fonunun Meclisin gündeminde olacağını da pek düşünmüyorum.

                Kıdem tazminatı fonunun yasalaşması halinde ise çalışanların mevcut uygulamaya göre haklarından da bir kayıp olmaması gerekir. Yürürlükteki kıdem tazminatı uygulamasına göre bir yıla bir brüt ücret uygulamasından, fona geçilmesi haline bir hak kaybı olmaması işçiler kadar işçi sendikalarının da gündem konusudur.

                Kıdem tazminatı fonunun gündeme gelip te yasalaşması halinde çalışanlara her ay peyderpey yatacak tutar, tazminatlarını alamayan yaklaşık %90 lık kesimin kafasındaki soru işaretlerine cevap niteliğinde olacaktır.

                Çalışanların bu fonla her ay kıdem tazminatı adı altında bir ödeme almasının başka bir sorunu gündeme getireceği de tartışmasız bir gerçektir. İşçilerin bir işyerinde uzun yıllar çalışmasını ve o işyerine bağlı kalabilmesinin nedenlerinden biri de kıdem tazminatını kaybetme korkusudur. Her ay işçinin kıdem fonuna bir ödeme yapılması halinde, işçinin kıdem tazminatını kaybetme korkusu olmayacağı için az bir ücret farkı ile başka bir işyerinden bir teklif almış olsa bile işçi çok rahatlıkla iş değiştirebilecektir.

                Kıdem fonunun işçilere katkı sağlayacağı muhakkaktır, lakin bu fona geçişle ilgili de çalışanlarda kıdem tazminatını kaybetme korkusu olmayacağı için aylık ve yıllık bazda personel devir oranlarında artış olacağı da şüphesizdir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü