REFİKA MENEKŞE Elimizde bir tek tarihimiz kaldı! 
Elimizde bir tek tarihimiz kaldı!
REFİKA MENEKŞE

Elimizde bir tek tarihimiz kaldı!

Bu içerik 94 kez okundu.

Sivas’ta sanayi geride, hayvancılık ve tarımdaki tüm gayretlere rağmen maalesef istenen noktaya gelinemiyor. Elimizde bir tek tarihimiz kaldı. Ecdadımızın Sivas’taki eşsiz yapıtları var. Yıllarca bu yapılar kaderine terk edildi. Neredeyse yok olmanın eşiğine gelen eserlerimizin birçoğu büyük yaralarla bu başıboşluk döneminden geçti.

Şükürler olsun ki bu dönemde eserlerin birçoğu ayağa kaldırıldı. AK Parti hükümetini eleştirenlere bir cevap da bu eserler veriyor. Ülke genelinde, yerel bazda bazı aksaklıklar olması normal. Ama yapılan genel çalışmalara ve ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında hükümetin tarihi eserlerdeki politikası tarihi eserlere yeni yüzyıllar kazandırdı.

Sivas’ın Tarihi Kent Meydanı yeşil görüntüsü eksik olsa da Sivas’ın turizmine önemli katkı sağladı. Gökmedrese’nin son 20 yıllık makus tarihi, ‘’Timur’un yağmasından sonra belki en kötü zamanlarıydı’’ desem abartı mı olur?

Burada yapılan tek şey, etrafını bir duvarla çevirerek ‘Bari biraz olsun koruyalım’ mantığından öte gidememişti. Şimdi Gökmedre’se de öyle hummalı bir çalışma var ki, günün 24 saati devam ediyor. Bu işi yapmak deyim yerindeyse her babayiğidin harcı değildi. Şükürler olsun ki şimdi Gökmedrese yeniden ayağa kalkıyor. Hükümet başta olmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü’ne her Sivaslının, her ecdat torununun minneti olmalı.

Gökmedrese’nin iyileşen durumu sevindirici. Bir başka sevindirici olan konu ise bu bölgede düşünce ufkunun genişlemesi. Yapılan bir iş sadece bir eserle, bir alanla sınırlı kalmıyor. Bu bölgedeki tüm tarihi eserler bir bütün olarak düşünülerek, bütün bir çalışma planı yapılıyor. Kale Projesi, Ulu Cami çevre düzenlemesi ve Gökmedrese üçlüsünün bulunduğu alan Sivas’ın yeni cazibe merkezi olacak. Burası hakkında yapılacaklar söyleniyor ama Sivas’a katkıları inanın söylenenlerden fazla olacak.

‘Elimizde bir tek tarihimiz kaldı’. Sivas bu konuda altın dönemini yaşıyor diyebiliriz. Çünkü tarihimizi turizme çevirme noktasında ileriye dönük çok güzel çalışmalar yapılıyor.

Bir kurum değil; Valilik, Belediye, Vakıflar Bölge Müdürlüğü bir uyum içerisinde ve bütünlük içerisinde bir çalışma yapılacak Gökmedrese civarında. Sivas’ın ihtiyacı da işte bu. Kurumlar arasındaki çekişme, şahsi meseleler, liyakatsizlik… Sivas zamanında bunlardan çok çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü