Kerim Çayır Torba Yasa İle Gayrimenkul Vergilerinde Değişiklik Yapıldı 
Torba Yasa İle Gayrimenkul Vergilerinde Değişiklik Yapıldı
Kerim Çayır

Torba Yasa İle Gayrimenkul Vergilerinde Değişiklik Yapıldı

Bu içerik 90 kez okundu.

Kamuoyunda “torba tasarı” olarak bilinen tasarı gayrimenkul vergileri ile ilgili pek çok düzenleme içeriyor. Torba Tasarı, bazı değişikliklerle Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Gayrimenkul vergilerindeki pek çok değişikliğe kapsayan Torba Tasarı’ da neler olduğuna şimdi bir göz atalım.

Torba Tasarı, bazı değişikliklerle Plan ve bütçe Komisyonu'nda kabul edildi ve büyük ölçüde şekillenmiş oldu. Önümüzde Genel Kurul görüşmeleri var. Tasarı o kadar uzun ki bir seferde tümünü ayrıntılarıyla ele almak mümkün değil. Bu nedenle vergi mevduatında yapılması planlanan önemli değişiklikleri Komisyon raporunu baz alarak özetlemeye çalıştık.

Yeni Torba Yasanın önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da yapılacak görüşmelerin ardından bu ay yasalaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanı’nın onaylaması durumunda da Resmi Gazete’ de yayımlanarak genel olarak yayım tarihinde yürürlüğe girmiş olacak.

Şimdi yeni Torba Tasarısı ile vergi mevzuatında yapılması planlanan önemli değişiklikler nelerdir bunlara bir göz atalım…

Gelir Vergisi

1- Gelir vergisi tarifesinin 3’üncü gelir dilimine uygulanan yüzde 27’lik oranın yüzde 30’a çıkarılmasını öngören düzenleme, komisyondaki görüşmeler sırasında tasarı metninden çıkarıldı.

 2- Kira gelirlerini (gayrimenkul sermaye iradı) beyan eden mükelleflerin götürü gider uygulamasında kullandıkları yüzde 25’lik oranın yüzde 15’e düşürülmesi öngörülüyor. Böylelikle kira beyan eden ve götürü gider yöntemini seçen mükelleflerin indirebileceği gider tutarı azalacağından, ödeyecekleri vergileri de artmış olacak. Hatta bu yeni oran 2017 gelirlerinin beyanında da kullanılacak.

 3- 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri gelir vergisi tarifesi nedeniyle 1.404,06 TL’nin altına düşen ücretliler için, 1.404,06 TL’nin altına düşen tutarın ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisi imkanı getiriliyor. 2016 yılında da benzer bir uygulama yapılmıştı. 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak.

 

Emlak Vergisi

 

1- Bu yıl takdir komisyonları tarafından emlak vergilerine baz olmak üzere 2018 yılı için arsa ve arazi birim metrekare değerleri belirlenmişti. Bazı yerlerde geçen yıla göre çok yüksek belirlenen bu değerler itirazları da beraberinde getirmişti. Tasarıyla bu artışlara bir sınır getirilmesi öngörülüyor. Buna göre takdir komisyonları tarafından 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 yılı değerlerinin yüzde 50 fazlasını, aşması durumunda, 2018 yılında emlak vergileri hesaplanırken 2017 yılı değerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü