Taner Özdemir İŞ KANUNU KAPSAMINDA İŞÇİNİN ÜCRETİ DÜŞÜRÜLEBİLİR Mİ? 
Reklamı Geç
Advert
İŞ KANUNU KAPSAMINDA İŞÇİNİN ÜCRETİ DÜŞÜRÜLEBİLİR Mİ?
Taner Özdemir

İŞ KANUNU KAPSAMINDA İŞÇİNİN ÜCRETİ DÜŞÜRÜLEBİLİR Mİ?

Bu içerik 74 kez okundu.

Okuyucularımdan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. 2 yıldır çalıştığım işyerinden 2 Bin TL net ücret almaktayım. İşverenim ödeme sıkıntısında olduğunu ve bu sebeple maaşımı 1.500 TL ye düşürmek istemektedir. Bu süreç hakkında bilgi alabilir miyim? Haklarım nelerdir?

İşverenlerin ödeme güçlüğüne, işlerinin azalmasına vb... sebeplerle işçilerin ücretlerini düşürdüklerini telefon ve mail yoluyla üzülerek öğrenmekteyim. Bu şekilde İşveren işçinin ücretinden bir azaltma yapacaksa bu durumu sebepleriyle birlikte işçiye tebliğ etmelidir. Bu tebliğ tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanında yapılan tebliğinde işçi tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

İşçinin bu durumu kabul etmesi halinde ise işverenin ücret değişikliği yaptığı tarihten itibaren de işçi ile tekrar bir hizmet akdi sözleşmesini yapması ya da yenilemesi gerektiğini hatırlatmak isterim.

İşçi ücret değişikliğini kabul etmezse;

Yapılan bu ücret değişikliğini işçi kabul etmemesi durumun da İş Kanununun 24. Maddesindeki işçinin haklı sebeple iş akdini sona erdirebileceği 24.II-e(İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse) fıkrasına göre işçi iş akdini tazminatını talep ederek sona erdirebilecektir.

İşveren bu sebebi öne sürerek işçiyi tazminatsız çıkarırsa;

İşçiye tebliğ edilen ücret azaltılmasını işçi kabul etmediği için işveren eğer ki işçiyi tazminatsız olarak işten çıkarmış ise İşçinin de işe iade şartları oluşmuş ise ;

· Yani o işyerinde 30’dan fazla çalışan varsa,

· İşçinin işyerinde en az 6 aylık çalışması varsa

· Belirsiz süreli iş sözleşmesine tabi olarak çalışıyorsa

· İşten çıkarıldığı tarihten itibaren 1 ay içerisinde işe iade davası açma hakkına sahiptir.

Okurumun durumunda kendisine tebliğ edilen ücret değişikliğini kabul etmiyorsa tazminatını talep ederek iş akdini sonlandırabilecektir. Bu ücret değişikliği vuku bulursa İşverene yapacağınız bu bildirimi noter kanalı ile yapmanızı öneririm.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”