Taner Özdemir Şubeler arası nakillerde işçinin haklarına dikkat! 
Şubeler arası nakillerde işçinin haklarına dikkat!
Taner Özdemir

Şubeler arası nakillerde işçinin haklarına dikkat!

Bu içerik 85 kez okundu.

Değerli Okurlarım; İşverenler mevcut çalışan işçilerini kimi zaman başka şubelerinde, kimi zamanda açılacak yeni şubelerinde çalıştırabilmektedir. Aynı işverene bağlı olarak gerek il içinde gerekse il dışında açılacak işyerleri, aynı işverenin şubeleri olarak da nitelendirebilir. Yeni açılan bu şubelerde işçi çalışması halinde ise SGK işyeri tescili yapılıp sigortalı işçi çalıştırılabilmektedir.

     İşverenler bu yeni açılan şubelerine mevcuttaki işyerinde fiiliyatta çalışan işçilerini yönlendirip orada çalışmalarını sağlaması halinde ise SGK çıkışını yapmaları ve yeni şubeye SGK girişlerini yapması gerekmektedir. İşte bu aşamada yapılan çıkış işleminde işçinin İş Kanunundan doğan haklarından herhangi bir azalma-eksilme ya da hak kaybı olmaması gerekir. (kıdem-yıllık izin vb)

     İşçilerin bu süreçte en fazla kafasına takılan sorular ise ;

* SGK giriş ve çıkış işleminden dolayı haklarımda herhangi bir azalma olmuş mudur?

* Yapılan bu işlem hukuka uygun mudur?

* Yıllık izin hakkım devam ediyor mu?

* Kıdem tazminatı hakkım sıfırlandı mı? gibi sorulardır.

   Bu süreci uygulama aşamalarıyla anlatmak daha doğru olacaktır. İşçinin kendi isteğiyle bir çıkış söz konusu değilse işverenin yaptığı-yapacağı bu işlem bir nakil işlemidir. Yani işçinin haklarında herhangi bir değişiklik olmadan yeni şubede tüm haklarıyla aynen devam edeceği anlamı taşımaktadır. Bu nakil işleminin ise arka planda işverenin yapacağı bir SGK çıkışı süreci olacaktır. Örnek olayımızda yapılan işlem nakil işlemi olduğu için işçinin SGK çıkış kodunun nakil (16) koduyla yapılması zorunluluktur. Yani yeni şubeye nakil olan bir personeli Nakil(16) kodu dışında bir kod ile SGK çıkışının yapılması doğru değildir. Kimi zaman işverenlerin bu nakil sürecini 22.(Diğer Nedenler) olarak yaptığını işçilerden üzülerek öğrenmekteyim. Örneğimizde olduğu gibi bir nakil işlemi söz konusu ise işçilere tavsiyem çıkış kodlarını öğrenmeleri olacaktır. Önceden bu bilgilerde e-devlet sisteminden görülüyordu, lakin artık görülemiyor ve bu işlem örnekle nisan ayında yapılan bir işlemse ancak mayıs ayı içerisinde görülebilmektedir.

    Sonuç olarak; SGK çıkış kodunun önemine bir kez daha değinmiş olduk. Nakil işlemlerinde işçinin çıkış kodunun Nakil(16) olması gerekmektedir. Bu kod haricinde yeni şubeye gönderilen işçinin çıkış kodunda farklılık varsa önce işvereni ile görüşmeli, çözülememesi gibi bir durumda yasal mevzuat karşısında hakkını aramalıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü