Sema Biçer EŞİNİZİN YÜZÜNE KİMİN YÜZÜNÜ KOYUYORSUNUZ 
Reklamı Geç
Advert
EŞİNİZİN YÜZÜNE KİMİN YÜZÜNÜ KOYUYORSUNUZ
Sema Biçer

EŞİNİZİN YÜZÜNE KİMİN YÜZÜNÜ KOYUYORSUNUZ

Bu içerik 472 kez okundu.

27 yaşında olan bir hanımefendi;

Evliliklerinin 5. Yılında olduklarını söylüyor ve ekliyor;

‘Eşimle evlenmeden önce ilk karşılaştığımızda, evet tam aradığım kişi, işte bu adamla evlenebilirim demiştim.

Çünkü sevecen, biraz mahcup, merhametli, sahiplenici ve sevgi dolu haline hayran olmuştum. Baktığında gözlerinin içi gülüyordu. Konuşması sıcacık ve merhamet doluydu.

Geçmişimde babamdan göremediğim merhameti ve sevgiyi görebileceğim bir adam bulmuştum. Öyle hissediyordum.

Eşim de beni tam aradığı kişi olarak tanımlıyordu. Sanki birbirimizde, geçmiş yaralarımızı sarabileceğimiz harika bir gelecek oluşturabileceğimiz, rüyalarımızı süsleyen ilişkiyi bulabilmiştik.

Üç beş ay arada tartışsak da çok güzel geçti.

Ama zaman içinde arada olan ufak tefek tartışmalarımızın sıklığı arttı ve tartışmalar şiddetli kavgalara dönüştü.

İki yılın sonunda yavrumuz doğdu ve ilgimiz, odak noktamız o oldu ve kavgalarımız biraz duruldu. Ama zaman içinde yine eski şiddetli halini aldı hatta 4 – 5 kez evi terk etmelerimiz ve boşanmanın eşiğinden dönmelerimiz oldu ve bu günlere geldik.

Şimdi geriye ilk evlendiğimiz zamanlara bakıyorum ve eşimi kesinlikle tanıyamıyorum o evlendiğim adam bu olamaz diyorum. Eşim de bana çok değiştiğimi söylüyor.’

Şöyle söyleyeyim;

Evliliklerde bazen bilinçsiz bir şekilde ve farkında olmadan birbirimize kendi inançlarımızı, yargılarımızı, korkularımızı, arzularımızı ve beklentilerimizi yansıtırız. Yine birbirimize bir başkasına ait olan özellikleri ve beklentileri aktarırız.

Bu hanımefendi de babası ile ilgili geçmiş yaşantısına ait yaşayamadıklarını ve beklentilerini eşinde bulmak ve tamir etmek istiyor. Bu durum bilinçsizce gerçekleşiyor.

Gerçekleri görüp kabul ettiğinde sorunlarını çözmek için adım atabilir. İlk farkına varacağı durum eşinin babası olmadığı ve babası ile karşılayamadığı gereksinimleri eşi ile karşılamayacağı gerçeğidir.

Bu gerçeği farkına varıp kabul ettiğinde eşinin gerçek özelliklerini görebilecek, o özellikleri ile onu kabul ettiğinde, yaşadığı sorunları ve kaynaklarını yeniden yapılandırarak daha gerçek çözümler için adım atabilecek.

Evli iseniz kendinizi şu konuda değerlendirin: Eşinizden bekledikleriniz, geçmişinizdeki sizin için önemli olan birinden karşılığını bulamadığınız beklentileriniz olabilir. Acaba eşinizin yüzüne yerleştirdiğiniz yüz başka birinin yüzümü?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”