SELMAN DEVECİOĞLU ENGELLİLERLE İLGİLİ SİVAS’TA YAPILAN GÜZEL ÇALIŞMALAR 
Reklamı Geç
Advert
Advert
ENGELLİLERLE İLGİLİ SİVAS’TA YAPILAN GÜZEL ÇALIŞMALAR
SELMAN DEVECİOĞLU

ENGELLİLERLE İLGİLİ SİVAS’TA YAPILAN GÜZEL ÇALIŞMALAR

Bu içerik 159 kez okundu.

Sivas’ta engellilere yönelik çalışmalar çok güzel ilerliyor.

Geçenlerde sosyal medyada dolaşırken temsilcisi olduğumuz Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin ilimizde yaptığı paneli bir kere daha hatırladık.

Sivas’ta bir ilke imza atmış, engelliler, erişilebilirlik ve bağımsız hareket konusunda 5 katılımcının olduğu moderatörlüğünü benim üslendiğim çok güzel bir panel olmuştu.

İnsanlar gelip geçicidir, yapılan güzel çalışmalar, güzel eserler ebedî kalıcıdır.

Bizler de Belediyemiz, Üniversitemiz, Halk Eğitim Merkezimizle birlikte yaptığımız çalışmaları kısaca siz okuyucularımıza tekrar hatırlatmak isteriz. Ve Sivas’ın engellilere yapılanlar noktasında birçok ile örnek olduğunu söyleyebiliriz.

İki senede bir defa engellilerin devlet memurluğuna alınması için ÖSYM tarafından yapılan e-kpss sınavına hazırlık kursumuzu iki yıl önce Halk Eğitim, Belediye iş birliği ile açmıştık. Çok büyük başarılar elde ettik. Birçok engelli kardeşimiz devlet memurluğuna atandı, bizlerde mutlu olduk.

Kursumuz bu sene tekrar açıldı ve yeni arkadaşlarımız atanmayı bekliyor.

Halk Eğitim Merkezi olarak Belediye ve Üniversitemiz iş birliği içerisinde görme engelli kardeşlerimize yönelik görmeyenlerin alfabesi olan Braille yazı kursunu başlattık. İşaret dili kursları ilimizde engelsiz vatandaşlar için açılıyordu, biz de kabartma yazıyı gören kardeşlerimize öğretmeyi hedefledik. İlk olarak Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyan öğrencilerimize yönelik, görme engelliler için antrenörlük yapmak isteyen öğrencilerimize kurs açtık. Daha sonra Sosyal Hizmetler Bölümü ile İlahiyat Fakültemizden birçok öğrencimiz kurslarımızdan faydalandı.

Engelli olmayanların da yararlandığı ve memurlukta ihtiyaç duyduğu santral operatörlüğü kursumuzu ilimizde vermeye başladık.

Görme engellilerin bağımsız hareket ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla, görmeyen kardeşlerimize bağımsız hareket ve baston kullanımı kursu açtık. Hatta Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencilerimize ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda okuyan kardeşlerimize görme engellilere nasıl rehberlik edilir konusunda sertifikalı kurslar, eğitimler verdik.

Görme engellilere yönelik bilgisayar eğitimlerimiz oldu, ekran okuyucu programları bir görmeyene yine bir görmeyen öğretebilir düşüncesiyle ilimizde ilk bilgisayar kursumuzu başlattık.

Üniversitemizin Cengel koordinatörü, engellilerin dedesi Recep Toparlı Hocam ve eşim Hülya DEVECİOĞLU ile birlikte “Engelli aile nasıl olur, hayatlarındaki zorlukları nasıl aşar?” konulu söyleşi yaptık.

Dikensiz Güller adında şiir kitabının yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimine yönelik engelli arkadaşlarımızla birlikte bizim de şiirlerimizin yer aldığı Vatan Sevgisi Engel Tanımaz adlı kitap çalışmalarımız yayımlandı.

Bu yazdıklarım aklımıza gelenler, birçok söyleşi ve panelimiz oldu.

Kurslarımız devam ediyor. İleride din görevlilerimize yönelik görme engellilere KUR’AN-I KERİM öğretmeyi amaçlayan ve Türkiye’de yeni uygulanmaya başlayan kursumuzu ilk defa ilimizde açacağız.

Recep TOPARLI Hocamızın ve Üniversitemizin çalışmasıyla işitme engelli ailelerin çocuklarına yönelik rehbercik eğitimleri, Türkiye’de ilk oldu ve birçok ilimiz tarafından model alınmaya başlandı.

Engelli aileleriyle beraber gezi ve piknik düzenledik.

Görme engelli kardeşlerimizle beraber Sivas At Çiftliği’ni ziyaret ettik.

Belediyemiz ve Üniversitemiz etkinliklerimizde bizim yanımızdaydı.

Bizlere engel olmayıp destek olan; Sayı Valimize, Belediye Başkanımıza, Rektörümüze ve Millî Eğitim Müdürümüze, emeği geçen herkese ve Sivas halkına çok teşekkür ediyoruz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”