Kerim Çayır YENİ ADRESE DAYALI LİSEYE GİRİŞ SİSTEMİ EMLAKÇILARI HAREKETLENDİRDİ 
Reklamı Geç
Advert
Advert
YENİ ADRESE DAYALI LİSEYE GİRİŞ SİSTEMİ EMLAKÇILARI HAREKETLENDİRDİ
Kerim Çayır

YENİ ADRESE DAYALI LİSEYE GİRİŞ SİSTEMİ EMLAKÇILARI HAREKETLENDİRDİ

Bu içerik 743 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni liseye giriş sınav sistemi, herkesin bildiği gibi adrese dayalı yerleştirme sistemi olarak açıklandı. TEOG yerine gelen yeni sistemle birlikte emlakçılar önemli liselerin yanında bulunan evlerin satışlarında artış ve kiralık olan dairelerde ise yüksek kiralar görünmeye başladı.

Yeni sınav sistemine göre artık liselere adrese göre yerleştirme yapılacak. Bu yeni sistemi ilk benimseyenler ise emlakçılar oldu. Emlakçılar kiralık ve satılık ev ilanlarına “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” gibi ibareler koymaya başladılar.

Tabi bu ibarelerin konulmasının sebebi yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni sınav sisteminin adrese dayalı olmasından dolayı eve en yakın okul büyük önem kazanmış oldu. Böylelikle eğitim kalitesi yüksek olan okulların yanındaki ev fiyatları şimdiden yükselişe geçti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçen günlerde liselere girişte yeni sistemi açıkladı. Açıklanan bu sistem ile öğrenciler evlerine en yakın 5 okulu seçecek. Türkiye’nin gözde okullarına ise sınavla öğrenci alınacak. Yaklaşık olarak 1.1 milyon öğrencinin adrese dayalı yerleştirmeye göre liselere yerleştirileceğinin açıklanması ile emlakçılar ve ev sahipleri hareket geçti. Sistemin açıklanması ile birlikte kiralık ve satılık ev ilanlarında dairenin yaşı, bulunduğu semt gibi seçenekler yerini okul isimlerine de yer verilmeye başlandı. Bazı ilanlarda , 'Çocuğunuzun geleceği için fen lisesine yakın, kiralık' ifadesine yer verildi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”