Kerim Çayır Emlak Vergisinde İkinci Taksit Dönemi Başladı 
Emlak Vergisinde İkinci Taksit Dönemi Başladı
Kerim Çayır

Emlak Vergisinde İkinci Taksit Dönemi Başladı

Bu içerik 718 kez okundu.

Arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkul sahibi olanlar tarafından ödenen emlak vergisi 2017 yılında da ödenecek. Yıl içinde iki taksit halinde ödeneceği açıklanan emlak vergisinin tarihleri de açıklandı. Yıl içinde iki taksit şeklinde ödenecek olan emlak vergisinin ilk taksiti mart ayında, ikinci taksiti ise kasım ayında ödenecek.

Emlak vergisini gayrimenkulü olan herkes ödüyor. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince bina (mesken ve işyeri), arsa ve arazi sahipleri emlak vergisi mükellefi oluyor.

Her sene olduğu gibi bu sene de yoğun geçen vergi dönemi, 2018'de de çok konuşulacağa benziyor. 2018'de ödenecek emlak vergisine yönelik yeni arsa, arazi metrekare değerleri şimdiden çok konuşuldu. Haziran ayında açıklanan 2018 değerlerde, bu yıla göre yüzde 100, yüzde 200 hatta yüzde 500'lük artışlar gözlemlendi. Bu artışlar için vatandaş mahkemeye itiraz etti. 

Konut ve iş yerleri için belirlenen 2018 emlak vergisi, sonraki üç yılda ödenecek emlak vergisini direkt etkiliyor.Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen Torba Tasarı ile bu artışın önüne geçildi. Tasarının şimdilerde ise Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Tasarıya göre;  2018 için belirlenen arsa-arazi metrekare değeri, 2017'deki değerin yüzde 50'sini geçemeyecek.

Vergi için ödenecek bedel, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:

-Meskenler normal yörede binde 1 iken, büyükşehirde binde 2

-İşyeri normal yörede binde 2, büyükşehirde binde 4

-Arsa normal yörede binde 3, büyükşehirde binde 6

-Arazi ise normal yörede binde 1, büyükşehirde ise binde 2

30 Kasım’a Kadar İkinci Taksidi Ödenmesi Gereken, 2017 Emlak Vergisi İçin Kritik Noktalar Nelerdir?

1) 2017’de Satın Alınan Evin Emlak Vergisini Kim Ödeyecek?

Mülk sahipleri yeni satın almış oldukları konut – işyeri gibi taşınmazlarını ilgili belediyeye bildirmek zorundadır. Mülkü satın alan kişi birinci yıl vergi ödemiyor. 2017'de alım yapan alıcı için ilk emlak vergi ödemesi 2018'de başlıyor. Belediyeye en geç yıl sonuna kadar ev alan kişi tarafından bildirim yapılması gerekiyor. Yılın son üç ayında alınan gayrimenkullerin emlak vergisi bildirimi ise, alım tarihinden itibaren üç ay içinde yapılabiliyor.

2) Gecikme Cezası Ne Kadar?

Herkesin bildiği gibi emlak vergisinde ilk taksit Mart ayında ödeniyor. Ödemesi yapılacak olan taksit Mayıs ayına kadar devam ediyor. 2. taksit ödemesi ise, Kasım ayının sonuna kadar ödenmektedir.

Zamanında yapılmamış olan ödemeler için ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı hesaplanıyor.

3) Emlak Vergisini Kimler Ödemiyor?

1- En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan; 
2- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,
3- SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler, (ve bunların dul ve yetimleri)
4- Engelliler,
5- Gaziler,
6- Şehitlerin dul ve yetimleri,
indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü