Taner Özdemir ÖNCEKİ İŞYERİNİZDEN İSTİFA ETMİŞ OLSANIZ BİLE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRSİNİZ! 
ÖNCEKİ İŞYERİNİZDEN İSTİFA ETMİŞ OLSANIZ BİLE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRSİNİZ!
Taner Özdemir

ÖNCEKİ İŞYERİNİZDEN İSTİFA ETMİŞ OLSANIZ BİLE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRSİNİZ!

Bu içerik 117 kez okundu.

İstifa etmiş olsanız bile işsizlik maaşı alabilirsiniz. Peki, hangi şartlarda ve hangi durumlarda bu maaşı alabiliriz? Okurumdan gelen soruya istinaden bu haftaki yazımda bu konuyu gündeme taşıyorum.

Hizmet akdine tabi olarak çalışan tüm çalışanlar, İşsizlik sigortası kapsamında işsizlik maaşına başvuru yapabilmek için belli başlı şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlar;

· İşten çıkmadan önceki son 3 yılda çalışan adına ödenmiş en az 600 gün prim ödemesi

· İşten çıkmadan önceki son 4 ayda 120 günlük kesintisiz prim ödemesi

· İşveren tarafından işsizlik maaşı alabilecek çıkış koduyla çıkış yapılması halinde başvurular değerlendirmeye alınmaktadır.

Okurumuz 30.09.2017 tarihinde istifa nedeniyle işyerinden ayrılmış, 01.10.2017 tarihinde de başka bir yerde işe başlamış ve 10.10.2017 tarihinde işveren tarafından çıkışı yapılmıştır. Son 3 yılda 650 gün prim ödemesi bulunmaktadır. Şimdi bu personelin işsizlik maaşı çerçevesinde durumunu değerlendirelim.

30.09.2017 tarihi itibariyle istifa nedeniyle çıkış olduğu için ilk işyerinden başvuru imkanı bulunmamaktadır. Daha sonraki girmiş olduğu işyerinde ise işveren tarafından çıkış, işsizlik maaşı için geçerli nedenlerden biridir. Son 3 yıl içinde de en az 600 gün prim ödemesi olduğu için bu şartta yerine gelmiş gözükmektedir. Geriye kalan son 4 aydaki kesintisiz 120 gün şartıdır. İşçinin işten çıktığı tarih olan 30.09.2017 tarihinden hemen sonra, yani 01.10.2017 tarihinde girişi olduğu için 120 günlük kesintisiz prim şartı da yerine gelmiş olmaktadır.

Sonuç olarak; İşten çıkmadan önceki kesintisiz 120 gün şartı sadece son işyeri için geçerli değildir. Giriş ve çıkış tarihi arasında boşluk olmaması gibi bir durumda, sırf giriş çıkıştan dolayı 120 gün kesintiye uğramamış olacaktır. Okurumuzun giriş ve çıkış tarihi arasında boşluk olmadığı ve diğer şartları da tuttuğu için işsizlik maaşına başvuru yapma hakkı mevcuttur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü