SELMAN DEVECİOĞLU ENGELLİ OLMAK BİR CEZA MI? 
ENGELLİ OLMAK BİR CEZA MI?
SELMAN DEVECİOĞLU

ENGELLİ OLMAK BİR CEZA MI?

Bu içerik 169 kez okundu.

Arkadaş ortamında engelli dostlarımız soruyor? PEYGAMBER efendimizin sahabesi Abdullah İbni MEKTUM Hazretleri İslamiyetle ilgili soru sordu, Efendimiz yüzünü buruşturarak sualine cevap vermedi, demek ki Allah’ın peygamberi bile engellileri sevmiyor.

Seneler önce engeli olmayan arkadaşlarımızla sohbet ederken, bana bir söz söylenmişti, “senin neden engelli olduğunu biliyorum, ailenden birisi tarihte bir ceza işlemiş bu da ALLAH’ın hoşuna gitmediğinden sen o yüzden engelli olmuşsun.” Kullanılan bu tür cümleler beni çok şaşırtmıştı.

Abese suresinde Hz. Muhammed (SAV) ilk defa bir engelli yüzünden belki de peygamberliğinin hiçbir döneminde şiddetle uyarılmamıştır. Rabbimiz Abese suresinde bizlere bir çok mesaj veriyor. Engellilerle toplumun nasıl iletişim kuracağını anlatıyor. Engelliler lanetli insanlar değildir. İlkel toplumlarda yeni doğmuş çocukları öldürme, pagan toplumlarda ıssız dağlara bırakma gibi saçma inançlar bulunmaktaydı. Ancak İslamiyet engellilere yüksek bir şeref getirmiştir.

Bir gün Hz. peygamber (SAV) Mescid-i Nebevî’de otururken Ümmü Mektum da orada. Cebrail aleyhi’s-selam geliyor. Ona, “sen ne zamandan beri görmüyorsun? diyor” Ümmü Mektum Hazretleri de “Doğuştan beri cevabını veriyor”. Cebrail Hazretleri “ALLAHÜ TEALA (CC) buyuruyor ki, “Ben bir kulumun uzvunu alsam, kulum buna sabrederse, mutlaka ben ona cenneti veririm.” Sahabeler bize bir şey yok mudur? diye sorunca, engellilerin hayatını kolaylaştıracak yoldaki dikeni bile kaldırana Rabbimiz büyük bir müjde veriyor. Yine Rabbimiz diyor ki, “Engellinin, yetimin, düşkünün duasıyla benim aramda perde yoktur.”

Engelli arkadaşlarımıza eksik anlatılan bir konu da din kavramıdır. Sağlıklı insanların da hayatında büyük bir yere sahip olan din bilgileri engelli kardeşlerimize tam olarak anlatılamayınca, arkadaşlarımız isyana kadar gidebiliyorlar. Görme engellilere yönelik kabartma basılmış KUR’AN-I KERİM’i doksanların sonunda ancak bulabilmiştim. Hiç unutmuyorum, babama KUR’AN okumak istediğimi, kabartma basılmış KUR’AN-I KERİM var mı diye sorduğumda bir araştırmaya girmiştik. Pakistan’da basıldığını öğrendik. Nasıl getirsek diye düşünürken, bazı görme engelli güzel yürekli hocalarımızın kendi imkânlarıyla bu hizmeti sağlamaya başladığını duymuş hemen KUR’AN-I KERİM’i edinmiştik.

Dinimi öğrenmemde mahallemdeki cami hocamın etkisi büyük olmuştu. Öğretme metodunun güzelliği, sevgiyle yaklaşımı babacan tavrı bana İslamiyeti daha çok sevdirmişti.

Din görevlilerimize bu anlamda büyük iş düşmektedir.

Şu anda imkânlar da fazla. Halk Eğitim Merkezlerinin sistemine engelli olmayan hocalarımıza, sertifikalı, engellilere nasıl davranılır, görmeyenlere KUR’AN-I KERİM’i öğretme metotları kurs modülü oluşturuldu. Birçok imam arkadaşımız artık ne yapabilirim sorusuna daha kolay cevap bulabiliyor.

Dileğim her camide engelli olmayanlar için KUR’AN-I KERİM ve dinî kitapların yanı sıra bir adet kabartma baskı KUR’AN-I KERİM veya bir kitap bulundurulsa çok hoş olmaz mı?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek