Hüseyin AKTAŞ DİNLERİNİ PARAMPARÇA EDENLERDEN OLMAYIN! 
DİNLERİNİ PARAMPARÇA EDENLERDEN OLMAYIN!
Hüseyin AKTAŞ

DİNLERİNİ PARAMPARÇA EDENLERDEN OLMAYIN!

Bu içerik 70 kez okundu.

İlmine, itikadına, idrakine, iz'an'ına ve irfanına güvendiğim ve çağın sorunlarına getirdikleri çözüm önerilerine yönelik yaptıkları ilmi ve kültürel çalışmalarına  değer verdiğim ve takip etmekten zevk aldığım ilim adamı, akademisyen, fikir ve düşünce işciliği yapmış bir çok ismi tanıdım.

        Bu isimlerin ezber bozan, üretken, kaygılı ve cins kafalar olmasına dikkat ederim. Bunların anlattığı hususları kendi bilgi ve tecrübelerimle harmanlar, Kur'an'i süzgeçten geçirmeye çalışır ve insanların istifade etmesini sağlamaya çalışırım. Okurum, okuturum, dinlerim dinletirim ve hatta sanal alemlerde paylaşarak insanların faydalanmasını sağlamaya çalışırım.

        Bir ismi dikkatinize sunmak istiyorum. Ankara Ünv. İlahiyat Fak. İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Hasan ONAT.

        Daha önceleri Tv ekranlarında çok sık rastlamadığımız ama akademik çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Hasan Hocamızı bir Tv programın da izlerken Söz ve yaklaşımlarını gerçekten kayda değer buldum. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

        "Akıllı insanlar öğrenmeye açıktır. Sorunu bilgi yüklü insanlar çözer duygusal insanlar değil!"

        "Düşünmemeyi telkin eden her his şeytan işidir!"
        "Bir gruba, cemaate, mezhebe, meşrebe veya tarikate ait olduğunu düşünerek cenneti garantilediğini düşünmek tam bir felakettir. Cennete toplu bir rezervasyon yoktur!"
        “Mezhep, meşrep ve mektep aidiyeti okuyarak araştırarak olmalıdır. Bilinçli bir aidiyet olmalıdır. Böylece Hanefiliğinde Maturudiliğinde din olmadığını anlamak mümkündür! Kur'an'ın dilini kullanarak bu bilinci yakalamalıyız!"

        “Problem mezheplerin varlığı değil esas problem mezhepcilik yaparak tekfircilik yapmak ve ölümüne fetvalar vermektir. Hiçbir kimse mezhebini din yerine koyamaz. "

        "Kur'an'ın dışında hiç bir bilgiye vahiy muamelesi yapamayız. Çünkü Kur'an buna müsade etmez. Çünkü Hz. Peygamber ve sahabe Kur'an'ın önüne hiçbir bilgiyi geçirmemiştir!"

        "Kur'an'da belirtilmiş olan iman esaslarına uyan kim varsa müslümandır ve İslam dairesi içerisindedir!"

        "Müslüman kültürde insan buharlaşmış durumdadır. İnsan algımız problemlidir. Bu algı problemi ise doğrudan kadın erkek ilişkimize, aile münasebetlerimize ve toplumsal hayatımıza yansımaktadır. Halbuki din insan içindir. İslam hayatı esas alır!"  

        "Devletin dini Adalettir. Adaletin olmadığı yerde bırakın İslam'ı, insanlıktan bile bahsetmek mümkün değildir. İslam biz müslümanlara bir kac gömlek fazla geldi. Ama bu dine tüm insanlığın ihtiyacı vardır!"  

        Kısacası zulme maruz kalmak bu çağın müslümanlarının kaderi olmamalıdır artık!

        Şu ilahi ihtarı göz ardı etmeyelim lütfen!

        “(Bir de) şunlardan olmayın ki, onlar dinlerini paramparça ettiler de (birbirine karşıt) taraftarlar haline geldiler; (artık) her hizip kendi elinde kalanla övünmekteler.” Rum Sur, 30/32

         Selam ve dua ile!

 

 

        

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek