Sema Biçer OKU, EVLENECEKSEN MUTLAKA OKU 
OKU, EVLENECEKSEN MUTLAKA OKU
Sema Biçer

OKU, EVLENECEKSEN MUTLAKA OKU

Bu içerik 1042 kez okundu.

Evlilik yeniden ama yeni bir yaşamın içine doğmaktır. Her doğum gibi bu doğumda çok keyiflidir. Yalnız acılıdır da. Bir dengeye oturtulana kadar yeni becerilere, o becerilerin kazanılması ve yaşama geçirilebilmesi için süreye gereksinim vardır. Birbirinize hoşgörülü zaman tanıyın ve işbirliği yapın.

Evlilikle birlikte yaşam sadece senin yaşamın olmaktan çıkar. Yaşamının içine eşin, onun ailesi, akrabalar ve devlet girer. Yaşamına giren her kişi ve durum farklı bir özellikte gelir. Evlilik, tüm bu değişikler ile ilgili gelen durumların sorumluluğunu almaya aday olmak demektir. Bu konuda da kendini yeterli hale getirmelisin.

Evlilik her mevsimi yaşamak demektir. Mevsimlerin kışı, sonbaharı, yazı ve ilkbaharı olduğu gibi ilişkilerin de mevsimleri vardır. İlişkini yaşarken soğukta doyasıya üşümeyi, yağmurda doyasıya ıslanmayı, sıcakta terlemeyi, baharda yeşermeyi becermelisin. Ama bazen de soğuktan sıkı sıkı giyinerek, yağmurda şemsiye açarak, sıcakta klimayı çalıştırarak korunup yeşermeye devam edeceksin.

 İlişkinin besini iletişimdir. İletişiminle o ilişkiyi beslersin. Aşırı abarttığın tüm durumlarda ilişkini çatlatarak, eksilttiğin tüm durumlarda da kurutarak hasta eder, inat edersen de öldürürsün. Yeterli, dengeli, istikrarlı ve düzenli, özünde sağlıklı bir eş ilişkisi, iletişim bilgisi ve becerisi gerektirir. Bu bilgi ve becerilerinle bir cana dokunursun. O can a dokunurken hoyrat, anlayışsız, olursan o ilişkiyi soldurursun. Hoşgörülü, anlayışlı olursan çiçekler açtırırsın.

İlişkini sağlam ve sağlıklı yürütebilmek için bir depoya ve hesaba gereksinimin olacak. Bu depoyu ilk günden doldurmaya ve hesabına yatırım yapmaya başlamalısın. Başlamalısın ki gereksinim duyduğunda kullanabilesin. Bu depo aşk, sevgi, deposu yatırım hesabı da, ilgi, hoşgörü, anlayış hesabıdır. Boş bir depodan ya da boş bir hesaptan gereksinim duyduğunda ancak boşluk çekebilirsin. Ne biriktirdiğine ne depoladığına her zaman dikkat edeceksin. Biriktirdiklerin de eşinin özelliklerine uygun olacak. 

Evlilikle birlikte ‘ailem’ dediğin eşinle yeni başlayandır. İçine doğduğun ailen ise akraban olur. Yaşamına yeni bir denge getirmen gerekir. Bu dengeyi oluşturamazsan da her şey sorun olur bil.

Eşin yaşam piramidinin en tepesindedir. Evlilikle birlikte eşinle ilişkin yaşamının merkezine geçer.  Artık sen ve ben le birlikte yeni bir biz oluşturmanız gereklidir.

Evlilik ve eş olmak yarı zamanlı yapacağın bir iş değildir. Kendini adayacağın bir birlikteliktir. Tüm plan, program ve işlerini evliliğini temel alarak yaparsın.

Olgun ve gerçek sevgi anlayışını benimsersen evliliğinde cenneti yaşarsın. Bu anlayış eşi olduğu gibi kabul etmeyi ve beklenti içinde olmamayı ifade eder.

Evlenmeden önce evlenmek için pek çok gerekçen vardı evlendikten sonra bu gerekçelerin üzerine evlilik sorumluluklarını koyman gerek. Sorumluluk alınmadığın her durum karşına sorun olarak çıkar.

Sadakat ve güvenin sürdürülmesi en temel amaçlarından biri olmalıdır. Göstereceğin sadakat eşinden öte evlilik bağınadır. Bunu sürekli aklında tutarak hareket etmelisin çünkü güven tek kullanımlıktır. Bitirirsen yeniden oluşturman olanaksızdır. Her konuda ama özellikle sadakat konusunda her adımını büyük bir sorumluluk bilinci ile atmalısın.

Evlilik içine doğduğun aileden getirdiklerinden etkilenir. Virüslü dosyaların farkına var ve onları ayırarak yok et.

Evlilik yetişkin işidir, ciddi bir iştir ve ciddiye alınmalıdır. İçindeki çocuğu hep canlı tutmakla birlikte çocuk parçanın evlilik ilişkine karışmasına izin verme. Her kes yerini bilsin. İçindeki çocuk senin yetişkin parçanın kontrolünde hareket etsin.

Evlendiysen ve sağlıklı bir eş ilişkisi oluşturup sürdürmek istiyorsan durum şu;

Yaşamının tüm özelliklerini evlilik ve eş olma sorumlulukları ile donatacaksın ve bu yaşamın boyunca devam edecek.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek