Taner Özdemir Kayıt dışı çalışmaya dikkat! 
Kayıt dışı çalışmaya dikkat!
Taner Özdemir

Kayıt dışı çalışmaya dikkat!

Bu içerik 116 kez okundu.

Kayıt dışı çalışma, sadece sigortasız çalışma değildir.

 Kayıt dışı çalışma, sadece çalışma günlerinin eksik bildirilmesi değildir.

Kayıt dışı çalışma, sadece sigorta prime esas kazanç tutarlarının eksik bildirilmesi değildir.

Kayıt dışı çalışma bunların hepsidir. Detayı yazımda..

 İşverenler çalıştırdıkları işçilerin prime esas kazanç tutarlarını SGK kurumuna bildirirken, asgari ücretten bildirimde bulundukları için mağdur olan taraf ta işçi oluyor. İşçiler gerçekten asgari ücretten çalışıyorsa buna lafım yok, lakin asgari ücretin üstünde ücret ödenen işçilerin sigorta primlerini, ödenen ücret üzerinden ödemek işverenin kanuni yükümlülüğüdür.

İşçiler haklarını tam olarak bilmiyor!

İşçiler için önemli olan sigorta primlerinin ödenip ödenmediğidir. Hangi ücret üzerinden sigorta primlerinin ödendiğini sorgulamıyorlar. Sorgulamadıkları içinde, emekli oldukları zaman SGK kurumu tarafından bağlanan emekli maaşı ile hüsran yaşıyorlar. Öncelikle ifade etmek isterim ki asgari ücretin üstünde yatan sigorta primlerinizden dolayı, emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşı da bir o kadar orantılı olarak fazla olacaktır.

                                               Sigortasız çalışmayı kabul etmeyin!      

Sigortasız çalışma geleceğinizden çalmaktır. İşverenlerin geleceğinizle oynamasına izin vermeyin. İşverenler sizi sigortasız çalıştırıyorsa, gerek İşkur müdürlüğüne gerekse sigorta müdürlüklerine şikayet edebilirsiniz.

                                               Ay içindeki prim günlerinizi kontrol edin!

İşçilerin ay içinde çalışmış oldukları gün kadar sigorta primi ödenmesi zorunludur. Ay içinde tam çalışmanıza rağmen, işveren tarafından sigorta günleriniz eksik yatırılmışsa hakkınızı yedirmeyiniz. Kimsenin emekliliğinizden, geleceğinizden çalmasına müsaade etmeyiniz. Prim günlerinizin eksik olup olmadığını E-devletten hizmet dökümünden kontrol ediniz.

                                               Tazminatınızı alabilirsiniz!

İşverenler, çalıştırdıkları işçilerinin prim günlerini eksik yatırıyorsa, işçilerin aldıkları ücretin altında sigorta primlerini yatırıyorsa bu sebepler işçinin, işyerinden haklı sebeple derhal fesih hakkını kullanmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda, İş Kanununun 24. Maddesinin e fıkrası “e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, işçinin haklı fesih yapabileceğini belirtmiştir. Bu sebeple işçinin haklı fesih hakkında, işçinin elinde, haklı fesih yaptığını gösteren evraklarda varsa dava yoluna gidip, geriye dönük sigorta primlerinin düzeltilebileceğini unutmamak gerekir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek