Sema Biçer GEREĞİNİ YAPMAK SANA DÜŞÜYOR 
GEREĞİNİ YAPMAK SANA DÜŞÜYOR
Sema Biçer

GEREĞİNİ YAPMAK SANA DÜŞÜYOR

Bu içerik 520 kez okundu.
10 yıllık evlisin ve şunları söylüyorsun.
‘Eşimle birbirimizi severek evlendik. İlk 3 yıl arada bir sorun yaşasak ta oldukça mutluyduk. 
Birbirimize anlayışımızda çok iyiydi. Bazı davranışlarımızı beğenmesek te hoş görürdük. 
Arada çocuk huysuzluk yaptığında sustur şunu kafamı şişiriyor derdi bende alır diğer odaya giderdim sorun çözülürdü. 
O bana çok konuşuyorum, her şeyi kafama takıyorum diye kızardı. Ben bazen konuşurdum bazen de o kızıyor diye susardım. Her şeyi kafama taksam da ona söylemezdim.
Ben de onun arada sigara içmesine bazen eve geç gelmesine sitem ederdim. O da ben böyleyim bana karışma derdi ben de sesimi çıkarmaz sabrederdim. Böylece anlaşır giderdik.
Gel zaman git zaman sigarayı günde iki, üç pakete çıkardı. İçki içmeye başladı. 
Son iki üç yıldır çoğunlukla eve sarhoş geliyor. Bazen durduk yere kavga çıkarıyor. Karşılık versem sorun vermesem sorun. Eve geç ve sarhoş gelmeleri yetmiyormuş gibi artık bazı geceler gelmemeye de başladı. Evi boşladığı gibi çocukla da ilgilenmez oldu. Evin bütün yükü bana kaldı. Çocuğun her şeyiyle ben ilgilenir oldum. 
Konuşmaya çalıştığımda beni susturuyor. Sana hesap mı vereceğim. Beğenirsen böyle beğenmezsen kapı şurada, gidersin ananın evine diyor. Bağırıp çağırıyor. Komşulara rezil oluyoruz yapma böyle diyorum. O da sen de bana doğru dürüst davran rezil olma diyor. 
Annem de herkesin türlü türlü sorunları var. Bu senin imtihanın diyor. Ben de sabrediyorum. Evde her şeyi tamam ederek sorun çıkarmamaya çalışıyorum ama ne yapsam faydası yok. Hiçbir şey değişmediği gibi her şey daha kötü oluyor. 
Aslında sigara içmesi artık neyse de içki içmesinden, eve geç ve sarhoş gelmesinden, geldiğinde kavga çıkarmasından, bazı geceler eve gelmemesinden gelmeyeceğini haber bile vermemesinden çok rahatsız oluyorum. Bu durumlara çok üzülüyorum, çok öfkeleniyorum. Çıldıracak gibi oluyorum. Başım beynim çatlıyor, elim ayağım titriyor, dert sahibi oldum. 
Geçen gece yine geç geldi. Ayakta zor duruyordu. Kapıyı bir dakika geç açtım diye demediğini bırakmadığı gibi üzerime yürüdü. Kendimi banyoya kilitledim de vurmasından kurtuldum. Bağırdı çağırdı kapıyı yumrukladı en sonunda lanet okuyarak gitti yattı. Allah’tan çocuk anneannesindeydi de bunları görmedi. Yoksa korkusundan ölürdü. 
Yuvam dağılmasın, çocuğum babasız kalmasın diye sabrediyorum. Eşim düzelsin, evine barkına, çoluğuna çocuğuna sahip çıksın, içkiyi sigarayı bıraksın diye bol bol dua ediyorum. Daha ne yapayım bilmiyorum.’
Şöyle söyleyeyim;
Senin sabrediyorum dediğin durumun adı ‘taviz verme’ önce bunu netleştirelim.  
Yapacağın şu;
Böyle devam ettiğin sürece durum istemediğin şekilde istemediğin durumlara yenileri eklenerek devam edecek, zaten sürecin öyle işlemiş, artarak devam edecek, bunu bil.
Eşinin onaylamadığın ve kabul etmediğin davranışlarını netleştir.
Eşinin onaylamadığın ama kabul ettiğin davranışlarını netleştir.
Eşinin kabul ettiğin davranışlarını netleştir.
Eşinin hem onayladığın hem de kabul ettiğin davranışlarını netleştir.
Sonra onaylamadığın ve kabul etmediğin davranışları (içki içmesi, eve bazı geceler gelmemesi, şiddet uygulaması) konusunda açık ve net olarak konuş. 
Tekrar edeyim; Senin deyiminle ‘sabretmeye’ devam ettiğin sürece, alttan almaya devam ettiğin sürece, başka bir şekilde davranmadan eşim düzelsin diye beklediğin sürece hiçbir şey değişmeyecek. 
Alttan almak yerine dik dur.
Sabır ve taviz vermeyi birbirinden ayır. Sabır; Anlık durumsal davranışları hoş görmektir. Taviz ise; istenmeyen sürekliliği olan davranışlara eyvallah demektir. 
Alttan alıp sesini çıkarmamaya devam ettiğin sürece eşin senin o davranışlarından rahatsız olmadığını düşünerek devam edecektir. Arada sorun çıkarmak, söylenmek yetmez.
Açıkça hangi davranışlarından rahatsız olduğunu, o davranışlarından senin, çocuğunuzun ve ailenizin nasıl etkilendiğini kendi dilince ve eşinin anlayacağı şekilde konuş.
Eşinin davranışları devam ederse ciddiye alsın ya da almasın söylemeye devam et.
Eğer işe yaramıyorsa ilişkinize mesafe koy. 
İşe yaramamaya devam ediyorsa kırmadan dökmeden gereğini yap! Ve yoluna devam et…
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek