SELMAN DEVECİOĞLU GÖREMESEDE GÖZLERİM BEN BİR ÖĞRETMENİM 
GÖREMESEDE GÖZLERİM BEN BİR ÖĞRETMENİM
SELMAN DEVECİOĞLU

GÖREMESEDE GÖZLERİM BEN BİR ÖĞRETMENİM

Bu içerik 136 kez okundu.

Öğretmenlik  severek yaptığımız  bir meslek, engelli  arkadaşlarımız da gerekli eğitimleri  aldıktan sonra  öğretmenlik  mesleğini  seçiyor. 
Ancak engellilerin öğretmenlik yapmasında geçmişten günümüze bazı önyargılar meydana gelmiştir. Arkadaşlarımız da yaşanan sıkıntıları mücadeleyle çözmeye çalışmış, olumsuz durumları olumluya çevirmek için yoğun çaba harcamışlardır. 
Görme engelli öğretmenleri tarihsel boyutta incelersek, Homeros tarihi aydınlatan, ismi günümüze ulaşmış öğretmenlerdendir. Yine peygamber efendimizin sahabelerinden HZ Abdullah İbni Mektum iyi bir müezzin, islamın ışığını etrafa yaymaya çalışan, değerli bir ilim taşıyıcısıdır. 
Yakın geçmişe bir göz gezdirecek olursak, 1961 anayasasına göre tarama engeli olanların ve görmeyenlerin öğretmenlik yapması öğrencilerin psikolojisini bozduğu düşüncesiyle ülkemizde yasaktı. 1982 anayasasına göre at üzerinde seyahat edemeyecek engele sahip kişilerin öğretmenlik yapmasına kısıtlama getirilmişti. Ancak duyarlı devlet görevlilerimizin uğraşları, güçlü engelli dostu sendika ve stk ların çalışmalarıyla artık engelliler öğretmen olabiliyor. SAYIN CUMHURBAŞKAN’ımızın engelli öğretmen atamasıyla ilgili yaşanan zorlu bir süreçte “görme engellilerden öğretmen olur, hemde bal gibi olur” sözleri bizi cesaretlendirdi, kurulan güzel cümle yaşanabilecek zorlu süreçlerde hak temelli mücadelemizde büyük bir destek oldu. 
Okulların açıldığı yeni eğitim öğretim döneminde bizimde kurucu üyesi ve il temsilcisi olduğumuz eğitimde görmeengelliler derneğinin mesleğinde sorun yaşayan öğretmenlere yönelik ciddi çalışmaları olmuştur. göremeyen öğretmenlerin meslek hayatında yaşadığı sorunları gündeme taşımış hazırladıkları raporlarla yaşanan sıkıntıları çözüme kavuşturmaya çalışmışlardır. 
bir görmeyen nasıl öğretmenlik yapar sorusu aklınıza gelmiş olabilir, bu konuda da sizi kısaca bilgilendirmek isterim. 
görme engelli olarak öğretmenlik bizler için çok kolay bir hale geldi. 
Teknoloji her alanda yaygınlaştı bizler içinde fazlaca imkanlar sunuyor. Birçok yazılı belgeyi tarayıp okuyabiliyor, milli eğitim bakanlığının bütün elektronik sistemlerini erişilebilirliğinin sağlandığı taktirde kullanıyoruz, “EBA sitesi”,” E-YAYGIN” gibi sitelerin de  rahatlıkla kullanımı kolay hale geldi. FATİH projesini de yeterli şekilde kullanmaya gayret ediyoruz, bakanlığımız tarafından da mesleğimizi kolaylaştırıcı çalışmalar yapılıyor, bizde bu yapılanlardan istifade ediyor öğrencilerimize faydalı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. 
Diğer bir soru görme engelli öğretmen sınıfa nasıl hakim olur? Kendini geliştirmiş bir görme engelli arkadaşımızın hisleri de kuvvetli olur sizin gördüklerinizi biz sezgilerimizle fark ederiz. Ayrıca öğrencilerimizle kurduğumuz diyaloglar daha kuvvetli olabiliyor. Engelli olmayan öğrencilerimiz kısa süre bir şaşkınlıktan sonra nasıl öğretmenlik yaptığımıza dair sorgulamalar içine giriyor. Engelli öğretmenimiz sınıfla iyi bir iletişim kurduysa öğrencilerin gözdesi haline geliyor ve güzel işlere imza atıyor. Birçok ilimizde engelli öğretmenimiz  taktire  laik  işler yapmış bakanlığımız tarafından ödüller almıştır. Engelli öğretmenlerimizin engelli olmayan öğrencilerimizle olan kaynaşması sağlanabilirse öğrencilerimizin de engellilere bakış açısı olumlu olur ve geleceğe daha pozitif bakan nesillerin yetişmesine ortam hazırlarız diye düşünüyorum. 
nasıl ki engelli olmayan arkadaşlarımız içinde görevlerini hakkıyla icra edemeyenler olduğu gibi engelli arkadaşlarımız arasında da görevlerini hakkıyla icra edemeyenler olabilir. Tümden bir önyargı içerisine girip, tüm engelli arkadaşlarımızı aynı kefeye koymanın yanlış  olduğunu düşünmekteyim. 
“engellilerin canını acıtan sahip olamadıkları değil, maruz bırakıldıklarıdır. Ama herkes sahip olamadıkları için teselli vermeye çalışır”. 
Kuramasamda göz teması öğrencilerimle, 
Hissederim yaşadıklarını her bir hücremle, 
Onlar üzülünce dolar gözlerim benim nemle, 
Göremesede gözlerim ben bir öğretmenim. 
 
Selman DEVECİOĞLU

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek