Taha Buğra Arslan BU MİLLET KAHRAMANLARINI ASLA UNUTMAZ 
Reklamı Geç
Advert
BU MİLLET KAHRAMANLARINI ASLA UNUTMAZ
Taha Buğra Arslan

BU MİLLET KAHRAMANLARINI ASLA UNUTMAZ

Bu içerik 108 kez okundu.

Saygıdeğer okurlarım sizlere bu hafta ki köşe yazımda Şehit Adnan Menderes'in idam edilmesi ve yakınları tarafından yalnız başına (yarı yolda )  bırakılmasını okuduğum ve anladığım kadarıyla sizlerle paylaşmak istiyorum.

 Rahmetli Adnan Menderes in; 

 " Türk Milleti Müslümandır ve Müslüman kalacaktır! Bunun da bütün gereklerini yerine getirecektir. " ve 
" Bu Milletin Çocukları Dinlerini Öğrenmelidir "  dediği ve bunun altyapısını fiilen oluşturduğu için idam edilmiştir.

 17 Eylül'de rahmetli Adnan Menderes'in 27 Mayıs cuntacıları tarafından idam edilişinin 56. yıl dönümüydü. Darbeciler sandıkla asla deviremeyeceklerini bildikleri Menderes'i , Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'la beraber katletmişlerdi. Demokrasi tarihinin en karanlık dönemi olan bu elim olayı hatırlarken aslında 27 Mayıs'a giden yolda ihanetleri de asla unutmamak gerekir.

24 Aralık 1957'de Yarbay Faruk Güventürk, Millî Savunma Bakanı Şemi Ergin'den randevu alır. Randevuyu ayarlayan, kendisi de örgüt üyesi olan Binbaşı Adnan Çelikoğlu'dur. Güventürk Türk ordusunun gidişattan memnun olmadığını, müdahalede bulanacaklarını söyler ve Şemi Ergin'den darbenin başına geçmesini ister. Ergin, "Tespitlerinizde haklısınız. Ama ben taşra avukatıyım, karakterim buna uygun değil" der. Menderes'e en yakın isimlerden biri darbe girişimini haber almakla kalmamış; bizzat kendisine işin başına geçmesi söylenmişti.
Peşinden Samed Kuşçu olayı patlak verir ve ordu içinde Demokrat Parti'yi yıkmak için girişim olduğu herkesin kulağına gitmiştir. Adnan Menderes ve arkadaşları bu olayı üç hafta sonra radyodan millete duyurmuştur. Bu cuntacıların TSK'nın tamamına mal edilemeyeceği özellikle vurgulanmıştı. Sadece eski bir komitacı olan Celal Bayar işin vahametini anlamıştı. Nitekim 2.5 yıl sonra darbeciler yönetime el koyacaktı.
27 Mayıs'a giderken Menderes yakınlarının ihanetine uğramış, Şemi Ergin gibi isimler cuntacılara karşı dik duramamıştı. Menderes yalnız kalmıştı. İdam edilişinin 56. yılında Menderes halkın gönlünde kahramandır. Faruk Güventürk gibi darbecilerle Şemi Ergin gibi isimleri hatırlayan bile yok. Kim bilir Menderes'i daha kimler yarı yolda bırakmıştır da, biz sadece Şemi Ergin'i biliyoruz ve söylüyoruz.

Celladına bile kibarca " Buyrun Lütfen " diyen böyle kibar bir Başbakanı idam edenlere NEFRETİM hiçbir zaman soğumayacak ve içimizde hep kanayan yaradır Rahmetli Adnan MENDERES. 
 
Sözlerime son verirken bu Vatan uğruna canlarını veren  başta Aziz Şehitlerimiz ve Adnan Menderes- Fatin Rüştü Zorlu- Hasan Polatkan ı Rahmet ve Şükranla anıyor Tüm Gazilerimizin " Gaziler Gününü " kutluyorum.                        
[03:43, 19.9.2017] bugra bey platform bsk: Abi başlığını yazmayı unuttum ama "17 Eylül Demokrasimizin kara lekesi " veya.   
 " Adnan Menderes'i Yarı Yolda Bırakanlar " die başlık yapsak olur mu???

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”