Hüseyin AKTAŞ HAC SEZONU BİTTİ. BİZE BAŞKA KABE'LER GEREKMEZ DOSTLAR! 
Reklamı Geç
Advert
Advert
HAC SEZONU BİTTİ. BİZE BAŞKA KABE'LER GEREKMEZ DOSTLAR!
Hüseyin AKTAŞ

HAC SEZONU BİTTİ. BİZE BAŞKA KABE'LER GEREKMEZ DOSTLAR!

Bu içerik 124 kez okundu.
Malcolm X. Amerikalı siyahi lider. 1965 Yılında bir suikasta kurban gitmiş.  1964 yılında ise gittiği Hacc'dan yazdığı bir mektup elimize geçmiştir. Irkcılık gibi illetten uzaklaştığına vurgu yaptığı bu mektuptan kısa bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum;
“Burada her renkten ve dünyanın her yerinden Müslümanlar var. Mekke’de geçirdiğim günlerde Hac ritüellerini anlamaya çalışırken krallarla vb. diğer yöneticilerle aynı tabaktan yedim ve aynı kilimin üzerinde uyudum. Ten rengi beyazlardan beyaz olan, gözleri en mavilerden mavi olan, saçları en sarışınlardan sarışın olan kardeşlerimle…Eğer Amerikalı beyazlar İslam dinini kabul etseydi, eğer Allah’ın birliğini kabul etselerdi, insanların da bir oluşunu samimiyetle kabul eder ve diğerlerine 'renklerine göre' değer vermeyi bırakırlardı. Özellikle Amerika’da çaresi bulunamayan bir kanser gibi ırkçılığın yayıldığı günümüzde tüm düşünen Amerikalıların, ırkçılığa karşı çözümü zaten ortaya koymuş olan İslam ile daha fazla ilgilenmeleri gereklidir.”
Ve yine başka bir anekdot... Pakistan hacıları ülkelerine dönünce, Milli şair Muhammed İKBAL'i ziyarete giderler. Yanlarında Hacdan getirdikleri bilinen hediyeler vardır; hurma, zemzem, tesbih, takke vs... Şair İKBAL teşekkür ettikten sonra şunları söyler:
“Bu hediyeler güzel. Ama keşke bize o mukaddes beldelerden, Hz. Ebubekirin sadakatini, Hz.Ömerin adaletini ve hukuka bağlılığını, Hz. Osmanın Kur'an sevgisini ve hayasını, Hz.Alinin celadetini ve ilim aşkını getirseydiniz de,onlarla ümmeti buluşturup, kurtuluşunu sağlasaydık.”
  Sibel ERASLAN der ki; “Hac, varoluş bilincine has İslami hafızamızın kurulduğu, görkemli bir kulluk eylemidir!”
Hasan el-Benna der ki; “Aranızdaki kardeşlik bağını koruyun Çünkü sizin silah ve mühimmatınız budur!”  
Peygamberimiz (sav) Veda Hutbesinde şöyle sesleniyordu: "Ey insanlar! "Rabbiniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arabın arab olmayana arab olmayanında arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır."
Haccın mebrur bir hac olabilmesi için bilinçlilik esastır.  Bu bilinçlilik hali bizi esasta kardeşliğe, birliğe, dayanışmaya ve görkemli bir kulluğa taşımalıdır.
Hac bitince başlar dostlar. Bir çok kimseye nasip olmayan bu farizayı yerine getirenleri çok büyük sorumluluklar beklemektedir. Ahlakı, adaleti, güveni, sadakati, vefayı ve kardeşliği yeniden tesis etmek gerekir
“Ah bu hacı hocaların dediğini yapın yaptığını yapmayın!”
“Ne çıkarsa bu hacılardan hocalardan çıkar!” Bu algıları kırmak gerekir.
“Pis Araplar!”diye başlayan cümleler maksatlıdır.  Zira biz artık Şam'da şeker yemek,  Diyarbakır sokaklarında İstanbul'un semtlerinde Arap vs kardeşlerimizle el ele gönül gönüle yürümek istiyoruz.  
Hacc sezonu bitti. Başka kıblelere yönelmemek, başka Kabe'ler edinmemek, başka putlara tapmamak gerekir. En iyi en faziletli cemaatin cami cemaati olduğunu bilmek gerekir. Bize gelmezseniz kurtuluşunuz olmaz diyenlere itibar etmemek gerekir.
Her hacı Kabe'nin yeryüzündeki gönüllü temsicisidir. Şeytan sadece orada bir duvara taş atmakla yok olmaz. Şeytan dört nala kol geziyor. Her an şeytanlaşanlara karşıda teyakkuz halinde olunması gerekir.
Unutmayalım ki;
Bize şeyh damarıyla yaklaşanlar gerekmez.
Bize şah damarımızdan daha yakın olan Allah(cc) bilinci gerek.   
Bize Kur'an ve peygamber ahlakı kuşananlar gerek.
Hacc sezonu akli ve ruhi melekelerimizi Kur'an ve paygamber ahlakı ile süsleyebilirsek o güzel kokular evlerimizde, işyerlerimizde, camilerimizde, okullarımızda, mahallemizde, sokağımızda mis gibi güzel kokular yaymaya devam edecektir. Taki son nefesimize kadar.
Esas olanda bu değil midir?
Bizden nefret eden, bizden güven duymayan arkadaşlarımız, mahallelimiz yada müşterimiz olacaksa yaptığımız Haccın bizim yakamızdan yapışacağından hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Tüm dostların haccının mebrur olmasını diliyorum. Yüzlerine yansıyan nuraniliğin gönül, ruh ve akıl dünyalarına da yansımasını temenni ediyorum..
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”