Berat Samet Aktaş BİR TAŞLA BİN SEVAP DÜNYAM DA KURTULDU AHİRETİMDE 
BİR TAŞLA BİN SEVAP DÜNYAM DA KURTULDU AHİRETİMDE
Berat Samet Aktaş

BİR TAŞLA BİN SEVAP DÜNYAM DA KURTULDU AHİRETİMDE

Bu içerik 121 kez okundu.

Şükür, insanın kendisine güveninin artmasıdır. Kendi yaptığı hayırlı işlerin ardında Rabbi’nin olduğunu bilmektir.

Onun kudretini hissetmektir. Söz vermiştik dünyaya gelmeden evvel, Kul olacağımıza, onu tanıyacağımıza dair. Rabbimiz de bizlere güzellikleri dünya da ve ahirette vereceğine dair yol gösterici olarak göndermiş olduğu mübarek Kur’an da müjde vermişti.

Her güzelliğin karşılığında imtihan olmaz mı, O sonsuz yer için Rabbimiz şöyle buyurmuştu: ’’ Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!’’ (Bakara-155)

On sene güneşin parlaklığını, kainatta ki güzellikleri gören bir kimse bir sabah uyanınca hiçbir şeyi göremiyor, çok varlıklı birisi biranda iflas ediyor, evladını büyütüp biran da düne kadar neşesiyle neşelendiği evladını kaybediyor…

Bunlar dünyanın cilveleri, Müslüman bu durumlar karşısında acı da olsa her şeyin karşısın­da ilk anda Ya Rabbi bana vermiş olduğun her şeyin sahibi sensin, benim sahibim sensin diyebilen bu dünyasını da mutlu hale getirir. Elbette zor beşer için. Ama zorlaştıran da bizleriz. O anda niye ben diyen, kazandığında da ben kazandımder. Hırs, şeytanın kulda yakaladığı zaafıdır. Müslüman bilir ki yapılan her eylemin arkasın­da ki güç beni yaratan, kainatın sahibi.

Bunu bilen zaten şeytanın o yolunu kapatmıştır. Varlıkta ve yoklukta yine şükretmesi gerektiğini bilir. Dolayısıyla kendi­ne güveni artar. Ayeti kerimede de buyuruyor Yüce Allah, biz sizi korku, açlık, canlarınızdan imtihan edeceğiz diye. Efendimiz 1400 sene evvel dünya da rahat yoktur buyuruyor.

Ancak Yüce Allah bir müjde daha veriyor ki onun akdi kesindir. «Andolsun ki, şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım ve eğer nankörlük ederseniz haberiniz olsun ki, aza­bım çok şiddetlidir!’’ (İbra­him-7) Bizler bu bağlam da şükrün kıymetinibileceğiz. Hayatımızın her alanında şükredeceğiz ki mutluluğu elde edelim. İçimiz bir nebze olsun rahatlasın bu hallerde.

Kalbin kelime manası değişken demektir. Canı yanan, ağlayan bir kimse birkaç dakika sonra bakarsın kahkaha atabilir. İşte bu değişkenliği bilmeli insan. Kişiye zor gelen o anlar­da da şükretmesi gerektiğinin bilincinde olur değişkenliğinin farkında olduğu zaman.

Din kelimesi diyalektiği ifade eder karşılıklılığı belirtir. İnsanı dünyaya gönderdiği için herşeyden önce ve sonsuz nimet verdiği için karşılığında şükretmelidir insan. Yediği bir bal için, içtiği çay için başını secdeden kaldırmaması gerekmelidir insan. Eğer nimet az ise, şükürsüzlükten kaynaklandığını belirtiyor Yüce Allah.

İstenilen olmuyorsa da istemeyi bilmediğimizden olmadığına inanıyorum ve sabırsız davrandığımızdan beklemeyi bilmediğimizden kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü karşılıklı bir ilişki var ortada.

Her nimetin şükrü kendi cinsindedir. Ya Rabbi şükür demekle elbette şükür olmaz sadece dilin şükrüdür bu. Bunu katiyyen bilmek zorundayız. İcat fıtratın şükrüdür. Sanat hilkatın şükrüdür. Hidayet iradenin şükrüdür. Adalet vicdanın şükrüdür. Tefekkür aklın şükrüdür.

Muhabbet kalbin şükrüdür. İbadet kulluğun şükrüdür. İradesine şükretmek isteyen bir kimse hidayete erecek. Kehf suresi 13. ayette bunun yolunu belirtiyor Rabbimiz. ‘’ Rablerine iman eden birkaç genç idi. Biz de onların hidayetlerini artırdık.’’ Rabbimize iman edeceğiz. İman, zerreden kürreye kadar teslimiyet ve sonucu hidayet…

Tefekkür etmemiş bir kimse aklının şükrünü ödememiştir. Aklının şükrünü ödemeyen kimse Cemil Meriç’in bahsettiği gibi deli gömleği giymeye hazırdır. Nafile namazın şükrüdür.

Sevgili Peygamberimizin nafile namazlarında ki mantığı, Rabbim sen bana farz namazı emrettin benim iyiliğimi düşündün bende bunun için şükretmek istiyorum deyip nafilelerle şükrederdi. Sonsuz nimet veren Rabbimize kuru kuruya şükretmek mantık dışı olduğuna inanıyorum. Rabbim bana yazı kabiliyeti verdiyse bunun şükrünü onun ilmini yazarak yapmam gerektiğine inanıyorum.

Rabbimiz nimet verdiği için şükrederiz, elimizden alırsa sabrederiz, o arada bir hataya düşersek istiğfar ederiz. Ne verirse Allah o bağlamda kullanıp hem kendimizi mutlu edip, hem insanlığa faydamız olup, hem de en önemlisi kulluğumuzu yerine getiririz. Verilen bir nimetle tabiri caizse bir taşla bin sevap kazanırız imtihanı geçeriz…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek