Kadiriye Geneş BARONLARIN PLANLARI ! 
BARONLARIN PLANLARI !
Kadiriye Geneş

BARONLARIN PLANLARI !

Bu içerik 130 kez okundu.

İstanbul ve Ankara siyasi kulisleri canlı. Siyasetin dar kolidorlarında temas trafiği yoğunlaştı. Bir ucu küresel-sermaye-siyaset-ticaret odaklarına, diğer ucu ise yerli büyük sermayenin Boğaziçi’ne doğru uzanan İstanbul Baronları hiç zaman geçirmeden 2 projeye ağırlık verdi.

BİRİNCİ PROJE : İSTANBUL VE ANKARA BELEDİYE BAŞKANLIKLARINI EKE GEÇİRME; 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlıklarının Ak Parti’nin elinden alınması ve 7 ay sonra yapılacak olan Başkanlık seçimlerinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın altındaki sağlam zeminlerin sarsılması.

İKİNCİ PROJE  : 2019 Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçiminde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın birinci turda seçilmesini engelleme, ikinci turda kaybetmesini sağlama, İstanbul Baranları-Boğaziçi Hanedanı’nın adamları detaylı çalışmalar yapıyor. ABD-İNGİLİZ-ALMAN stratejistlerin, Türk kamuoyu araştırmacılarının, sosyologların, siyaset bilimcilerinin ve İstanbul’un önde gelen üniversitelerin tanınmış bazı hocalarının fikir jimnastikleri sürüyor yüzde 48’lik ‘’Hayır’’ veren kentler üzerinde 2019 projeleri kurgulanıyor.

İstanbul ve Ankara merkeze konulmuş durumdadır. Bu iki büyükşehir, özellikle de İstanbul,

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan için çeşitli boyutlardan önemli olduğundan dikkatlice masaya yatırılıyor. Boğaziçi Hanedanı, İstanbul’a Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve Ankara’ya Meral Akşener’i yüzde 48 ‘’Hayır’’ bloğunun adayı olarak çıkarmayı düşünüyorlar. Bu iki büyük kenti kazanarak Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ı Kasım ayında kuşatmayı hesaplıyorlar.

İzmir’in CHP’de, Diyarbakır’ın HDP’de kalacağı öngörüldüğünden diğer büyük iller, ADANA, ANTALYA, MERSİN, MANİSA, TRABZON, SAMSUN  ikinci merhale incelemede.

2019 yılı Mart ayı yerel seçim sonrası meydana çıkan tabloya göre, 7 ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçim stratejisi BaoğaziçiHaneda’nın masasında olacak.

Erdoğan’ın karşısında BLOK DESTEK  ( CHP-HDP-M.AKÇENER-SAADET’İN) yine beraber olacağı hayalindeler. SHP-HEP-BERABERLİĞİNDEN CHP-HDP-İTTİFAKINA

Cumhurbaşkanı adayı olursa Deniz Baykal’ın yardımcılıkları için HDP’li Ahmet Türk’ü, eski MHP’li Meral Akşener’i yanına alacağını söylemesinden sonra yazılar, analizler arttı.

PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile beraberlik CHP’nin Kemalistleri’ni rahatsız ederken, Deniz Baykal’ın Ahmet Türk’le Meral Akşener’i bir araya getirme rüyası nasıl bir şey acaba?

Hatırlarsak, 1991 seçimlerine giden süreçte, SHP’nin bugünkü HDP’nin anası HEP ile işbirliği gündeme gelmişti.

Erdal İnönü o günlerde, HEP ile işbirliği yaparak partisinin Güneydoğu’daki varlığını güçlendirmeyi planlıyordu. O dönem Fehmi Işıklar liderliğindeki HEP ile anlaştı. Ön saflarda Fikri Sağlar vardı. Deniz Baykal ise başından beri HEP ile işbirliğine olumsuz bakıyordu. Terör örgütü ile içli dışlı bir görüntü veren HEP’in SHP’ye zarar vereceğine, oy kaybına neden olacağına inanıyordu.

1991 seçimlerde Güneydoğu’da işler SHP açısından yolunda giderken, Karadeniz,Marmara ve Ege’de çok gerilemiş, Karadeniz’de silinmiş, Marmara ise özellikle Trakya bölgesinde büyük bir oy kaybı yaşamıştı.

SONUÇ : 1991, SHP-HEP deneyimi bugüne ışık tutacak pek çok veriyi barındırıyor. Tesadüfe bakınız. Cumhurbaşkanı adayı olmak için yola çıkan Deniz Baykal, bugün CHP-HDP ittifakıyla yürümeyi, yardımcılıklarına Ulusalcı Merak Akşener ile HDP’li Ahmet Türk’ü getirmeyi düşünüyor.

Deniz Baykal, nerden, nereye!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Vali Gül’e bıyık yakıştı
Vali Gül’e bıyık yakıştı