Berat Samet Aktaş SICAK YUVA ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ ANKEBUT EVLER 
SICAK YUVA ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ ANKEBUT EVLER
Berat Samet Aktaş

SICAK YUVA ÖZELLİĞİNİ KAYBETMİŞ ANKEBUT EVLER

Bu içerik 150 kez okundu.

*Kuran'ı Kerim de, bir sürenin adı olan Ankebut, örümcek demektir. Kuran'ı Kerim, putları ilah edinenlerin sığınağını, en çürük ev olan örümcek ağına benzetir. Bu aynı zamanda, Allah'ın koyduğu kurallar dışında bir zihniyetle inşa edilen, fıtrat yasaları haricinde örgülenen evin örümcek evinden farksız olduğunu ve en küçük dokunuşta, belki esen bir rüzgârda da olsa dağılacağını belirtir: " Allah'tan başkasını dost edinenler, ördüğü ağlarla kendine yuva yapan örümceğe benzerler. Oysa evlerin en çürüğü örümcek yuvasıdır. Keşke bilselerdi!"

* Örümcek evi ifadesi, bugün ki evleri çok iyi tanımlamaktadır. Müslümanların sığındığı kaleler, destek ve huzur buldukları evleri,yuvaları tamamı ile, ne yazık ki bozularak, örümcek evleri haline gelmiştir. Dışarıdan bakıldığında mimarisiyle, süslemesiyle, mükemmel görüntü de olan evlerimiz, içine girildiğinde izlendiğin de ne hazindir ki rüzgarın esmesiyle ya da dokunuşla yıkılacak boyutta zayıf örümcek evlerini almıştır. Aile içerisinde iletişim eksikliği, babalar para vermekle, anneler yemek yapmakla, çocuklar ise odalarına çekilip kendi hallerinde uğraş vermekle vazifelerin yerine getirildiği düşünülmektedir.

* Teknolojiyle beraber bu haliyle daha büyük çatlaklara yol açmıştır.  Namazsız aileler de huzursuzluk hatsafaya çıkmakta, sadece aile üyeleri birbirlerinin yüzünü yemekte görebilmekte, disiplinsiz başıboş bireyler topluma çıkmaktadır bu ailelerden. Sonuç olarak mutsuz bencil bireyler mutsuz toplumun temelini oluşturmaktadır.

Televizyon başında vakti faydasızca gecirmek, saatlerce gereksiz konuşmalar yapmak vb. Bunları bir kenara bırakıp, ailelerimizin sağlıklı olması için mutluluğun huzurun sadece evimiz de olduğunu ve mükemmel bireylerin yetişmesi için gerekli uygulamalardan birkaçıdır...

* Bırakın herşeyi, alın eşlerinizi çocuklarınızı yanınıza, konuşun, muhabbet edin. Dünyanın en şanslı ailesine sahip olduğunuzu hakiki mana da farkedeceksiniz. Duvar örmeyin aile bireylerinizin arasına, sessizliğiniz sadece namazlarınız da olsun. Namaz kılan, Allah'ın anıldığı evler de huzursuzluk, mutsuzluk iletişim kopukluğu asla olmaz ve evleriniz Ankebut Evler olmaktan çıkar, Asrı Saadet evlerine dönüşür. Bu sizin elinizde, Ravza-ı mutahhara da bir evdi, o evi diğer evlerden ayıran, güzel kılan, Kur'ani hayat surmeleri idi. Örnek aldığımız Resulümuz var diyorsak, Hanımefendiler eşlerine Hz. Hatiyce annemiz gibi dostluğu, olgunluğu, edebi izleyecek alacak yasamlarina gecirecekler. Beyefendiler de aynı şekilde Kuran'ı Kerime dost olacaklar, Hz Osman efendimiz gibi ahlak timsali olup gözünü Kuran da belirtildiği gibi haramdan sakinacak,Hz Ebubekir gibi, Allah'ın emaneti bilip eşine dost olacak, Hz Ömer efendimiz gibi olgun bir Müslüman olmaya gayret edecek. Bu isimleri de Kuran ı Kerimi elinden düşürmediği müddetçe unutmayacak. Sonra ise, ahır zamanda evlerini asri saadet evleri gibi bir ev haline getirecekler. Yol Kuran a dost olmaktan geçiyor. Kur'an ı Kerim e saygı göstermek isteyen ınsan alıp okuyup, yanıbaşından ayırmazsa, Kur'an evine güzellik bereket katacaktır Ankebut Evler ancak Alemlerin Rabbi olan Allah ı tanımakla sağlam hale gelecektir. ...

* Şükür nimeti artırır. Şükredin ve bugün ailenizi karşınıza alıp, muhabbet edin. onlara gül gibi bakın, bir gül uzatın.

Var mısınız bunu yapmaya...

Selam ve dua ile...

 

 

Berat Samet Aktaş

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek