Sema Biçer MİLYONLARDAN SADECE BİRİ 
MİLYONLARDAN SADECE BİRİ
Sema Biçer

MİLYONLARDAN SADECE BİRİ

Bu içerik 497 kez okundu.

On beş yıllık evliliğinizde son zamanlara kadar eşinle kavga etmek bir yana doğru dürüst birbirinize yan gözle bile bakmadığınızı söylüyorsun. Ama bu son yaşadıklarım beni mahvetti ne yapacağımı bilmez durumdayım diyorsun ve ekliyorsun.

‘Eşimi çok iyi tanırım derdim, sesinin tonundan, bakışının şeklinden, dokunuşundan her şeyini fark eder, bir kelimesinden ne diyeceğini anlar, neye kızar, neye üzülür ya da sevinirbilirdim ve ona göre davranırdım.

Hemen hemen hiç kavga etmediğimiz için de çok iyi anlaşıyoruz, biz çok iyi geçinen bir çiftiz diye düşünürdüm.

Benim istediğim bir şeye, eşim, olmaz, dediğinde, neyse olmasın, benim bilemediğim bir şey vardır, o iyisini bilir, derdim ve hiç ısrar etmezdim.

Hatta çocuklarımı da öyle alıştırdım. Eşimin istemediği bir şey için ısrar ya da inat edecek olsalar hemen araya girerdim ve bir yolunu bulur inat ettikleri şeyden vaz geçirirdim. Bu yaptığımla da, her şeyi yine yoluna koydum, diye gurur duyardım.

Güya her şey yolundaydı. Bir elim yağda bir elim balda, hatta yediğim önümde yemediğim arkamdaydı. Öyle zannederdim.

Altı ay kadar önce eşim değişmeye başladı, artık eskisi gibi değildi. Ben aynı şekilde davranıyordum ama o hiç bir şeyden memnun olmuyordu. Durduk yere kızıyor, çocuklara bağırıyor, bir bahane bulup evden gidiyor, geç geliyor, hatta bazı geceler gelmiyordu. Gerçi evlendiğimizden beri ara ara böyle davrandığı olurdu. Bu durumu sorun etmezdim. Böyle davranmak onun âdeti, arada yapar, yine vardır bir bildiği der, eskisi gibi olmasını beklerdim. Olurdu da. Birkaç gün böyle devam eder sonra yine eskisi gibi olurduk. Ben o süre içinde aynı şekilde davranmaya,çocuklara sahip çıkmaya, evi çekip çevirmeye, hayatımızla ilgili her şeyi halletmeye, eşimin de bir dediğini iki etmemeye devam ederdim.

Fakat bu sefer hiçbir şey öncekiler gibi olmadı.

Ben önce yine bu son durumda da neyse bir bildiği vardır, elbet bunun sonu olur, yine eskisi gibi oluruz diye hiç bir şey demedim ve evde hayatımızla ilgili her şeyi tamam etmeye devam ettim.

Ama her zaman birkaç günde yoluna giren durum bu sefer öyle olmadı. Bir ay, üç ay, beş ay baktım hiç bir şey değişmiyor. Hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Hatta kızıp bağırmaları, gidip gelmemeleri artıyor.

Son gidişinde tam 13 gün gelmedi ve bu kadar uzun gelmeyişi ilk defa oldu. Telefonlarıma da çoğunlukla bakmadı bu sefer.

13 günün sonunda eve geldiğinde yine öncekilerde olduğu gibi hiçbir şey olmamış ve sanki her şey yolundaymış gibi davrandı ama ben bu sefer dayanamadım. Nerdeydin bunca zaman, aradım telefonlarıma da bakmadın, çocuklar çok hırçınlaştı her gün seni sordular ne diyeceğimi bilemedim. Diyerek hem bağırdım hem ağladım. Nasıl böyle söyleyebildim diye kendime de şaştım. Sonra çok üzüldüğümü ve kızdığımı fark ettim. Çünkü kendimi yapayalnız ve çok değersiz hissediyordum.

Bu son bağırıp çağrışmamızda büyük çocuğumuza sahip çıkamadım, karşılık verdi ve eşim onun üzerine yürüdü sen ne diyorsun diyerek ona vurdu. Sonra da bir çocuğa sahip çıkamadın diyerek bana da vurdu. Neye uğradığımızı bilemedim. İlk defa sesimi bu kadar yükseltiyordum kendimi durduramıyordum. Ve bağırarak saydırıyordum. Sen ne yapıyorsun, delirdin mi, günlerdin yoksun, öldük mü kaldık mı sormadığın gibi bir de gelmiş vuruyorsun. Diyordum. İşler iyi ce çığırından çıkmıştı.

Bana; ‘Sen bana hesap mı soruyorsun. Sana hesap mı vereceğim, sanane benim ne yaptığımdan, nerede olduğumdan, sen evinin kadını ol, çocuklarına bak, evi çekip çevir gerisi ile ilgilenme, bana da karışma, paran pulun var, ye – iç’  dedi ve inanabiliyor musunuz bana çocuklarımın önünde vurmaya devam etti.

Ben bittim.

Ben mahvoldum.

Kendimde değil gibiyim…

Bize ne oldu anlayamıyorum ve ne yapacağımı bilmez haldeyim.

Eşim yine eve gelip gidiyor, çocuklarla arası düzeldi, keyifleri de yerinde…

                  Ama ben öyle değilim artık.

Artık değilim’…

Diyorsun ve hıçkırıklarında kayboluyorsun…

            Kendini zor durumda, çıkmazlarda hisseden milyonlarca kadından sadece bir tanesinin yaşamından minik bir kesit okudunuz.

Ve biliyoruz ki pek çoğundan daha masum, belki de en masumlarından…

Ne acı!...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak