Tugan KÜTÜK Astım krizi esnasında yapılması gerekenler 
Astım krizi esnasında yapılması gerekenler
Tugan KÜTÜK

Astım krizi esnasında yapılması gerekenler

Bu içerik 299 kez okundu.

Astım, bronşların kasılması ve daralması ile oluşan nefes alıp vermede güçlük yaşatan tehlikeli bir hastalıktır. Bronşların etrafında olan zarın şişmesi, daralması, balgam ve sümük ile hava yolunda tıkanmalar astımın oluşmasını sağlar. Hırıltılı nefes alma, öksürme gibi problemler yaşayan hastalar astım krizi geçirdiğinde hayati tehlike yaşayabilirler.

 

Astım krizi belirtileri nelerdir?

Astım krizi çok ani olabilir veya yavaş yavaş oluşmaya başlar. Fakat, bilinen üç temeli vardır. Havaların değişken olduğu dönemlerde sık görülür, sabaha karşı şiddetini arttırır, alerjenler, enfeksiyonlar, keskin kokulara maruz kalmada hızlanır.

Pek çok hastada boğazda yanma, hapşırık krizi, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, gıcık ve öksürük gibi öncü belirtiler vardır.  Çocuklarda genelde nezle, farenjit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları kaynaklı astım krizi görülür. Çocuğun burnu akar, boğazı ağrırı, hırıltı ve nefes darlığı oluşur.

Şiddetli astım krizi nasıl anlaşılır?

Dudaklarda, tırnaklarda morarma,

Şuur bozukluğu, bayılma,

Nefes alıp vermede sıklık,

Kalp atışının 120 üstünde olması,

Konuşma bozukluğu,

Hastada panik, korku olması ve terlemedir. Bu tarz durumlarda hemen bir hastaneye gidilmelidir.

Astım krizi geçiren hastaya müdahale nasıl olmalıdır?

Astım krizi olan hastalarda yapılması gereken şey hastanın sakin kalmasını sağlamaktır. Hastanın cebinde ya da çantasında astım ilacı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer, ilaç varsa hastaya verilmeli hasta kendi uygulayamıyorsa yardım edilmelidir. İlacını aldığı halde durum düzelmiyorsa 112 acil aranarak hemen bir ambulans çağrılmalıdır. Astım krizlerinde, solunum yolu ve damarlardan ilaçlar verilerek sakinleşme sağlanır. Astım, uzun süre tedavi edilmesi gereken ve hastaların tetikleyicilerden uzak durması gereken bir hastalıktır. Astım hastaları, hastalıklarını iyi bilmeli ve hastalıkla dost olmalıdır. İşte, o zaman hastalık rahatsızlık vermez ve uzun bir yaşam yaşanır. Hasta bunları yapmazsa, krizler sıklaşır ve solunum yetmezliği oluşur.

UYARI

Makaleler tamamen bilgi amaçlı olup kesinlikle tedavi amaçlı kullanım için tavsiye edilmez,  bilgileri bir sağlık uzmanına danışmadan uygulamanız beklenmedik sonuçlar doğurabilir, ..

Kaynak : Tıbbi ve Aromatik Bitkiler & Halk İlaçları

https://www.facebook.com/groups/aronatik/

         Tugan KÜTÜK

Cum.Ünv.SMYO.Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Öğr.

tkutuk@hotmail.com

tkutuk@cumhuriyet.edu.tr

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek