SELMAN DEVECİOĞLU GÖRME ENGELLİLERİN BAŞINDAN GEÇEN FIKRA TADINDA KOMİK OLAYLAR 
Advert
GÖRME ENGELLİLERİN BAŞINDAN GEÇEN FIKRA TADINDA KOMİK OLAYLAR
SELMAN DEVECİOĞLU

GÖRME ENGELLİLERİN BAŞINDAN GEÇEN FIKRA TADINDA KOMİK OLAYLAR

Bu içerik 103 kez okundu.

Biz görme engellilerin başından geçen, bayram günü yüzünüzü gülümsetecek fıkra tadında komik birkaç olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Biz engellilerde fıkra bitmez.
Görme engelli kardeşimiz Hakkı, Sivas caddelerinde dolaşırken bir adres sorma ihtiyacı duyar. Bir cismin yanına gelir ve elindeki adres yazılı kâğıdı gösterir, “Kardeş bu yere nasıl giderim?” Ancak ses çıkmaz. Sorusunu birkaç defa tekrarladıktan sonra, “Ne biçim insansın, sana soru sorduk.” diye sert çıkışarak o cisme elini uzatır. Ancak Hakkı kardeşimizin adres sorduğu; muntazam bir şekilde giydirilmiş, mağaza önü cansız mankenmiş, bizimki bir insan sanmış.
Benim başımdan geçen bir hikâye ise; sabahın erken saatlerinde iş yerime gitmek için otobüse bindim, karşıdan karşıya geçmem gerekiyor. Sabah saatlerinin trafiği fazla oluyor, hâliyle zorlanıyoruz. Bir arkadaştan yardım istemem gerek diyerek, kulağımla duyacağım ayak seslerine odaklanmaya çalıştım, sonunda bir çıtırtı duydum ve sese doğru yönelerek, “Kardeş bakar mısınız, karşıdan karşıya geçeceğim, yardımcı olabilir misiniz?” diye seslendim. Yarım dakika kadar cevabı bekledikten sonra o ses benden havlayarak uzaklaştı. Muhtemelen köpekçik, “Ben insan değilim.” demek istedi.
Görme engellilerin kullandığı beyaz bastonlar üzerine birçok yorumlar yapılır, onlar da insanı güldüren bazen de düşündüren türden olur.
Karabük’ün Eskipazar ilçesinde memuriyetim zamanında şehrin caddelerini arşınlarken yine kulağımla etrafı dinlemekteydim, benim hakkında yorumlar yapıldığını işitince sesin geldiği tarafa odaklandım.
İki kişi arasında konuşuyor. Birinci adam arkadaşına dönerek “Elindeki aletle nasıl gidiyor?” İkinci adam, “Sanırım elindeki sopanın ucunda kamera var, sopanın başından bakıp ucundaki kamera sayesinde görüyor, etrafında neler olduğunu ona kamera gösteriyor.” cevabını veriyor.
Ellerimizdeki beyaz bastonlarımıza Hazret-i Musa’nın asası gibi keramet yükleyen de oluyor, otobüsten inince mola yerlerinde lavabolardayken, “Kardeş elinizdeki bu alet tıkanmış tuvaletleri açmaya mı yarıyor” diye soranlar da oluyor.
Yüzlerinizden gülümseme hiç eksik olmasın.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR