Kerim Çayır KONU EMLAK OLUNCA BİLENDE BİLMEYENDE KONUŞUYOR 
KONU EMLAK OLUNCA BİLENDE BİLMEYENDE KONUŞUYOR
Kerim Çayır

KONU EMLAK OLUNCA BİLENDE BİLMEYENDE KONUŞUYOR

Bu içerik 1115 kez okundu.

Malum Ülkenin en büyük ekonomik yapı taşı olduğundan ve içerisinde barındırdığı insanlardan dolayıdır ki; emlak sektöründeki tüm etkenleri bilen bilmeyen her kesin ağzında sakız oluyor. En üst düzey insandan tutun en altı düzeyde insan bile bu konuda bildiğini veya bildiğini sandığını kulaktan dolma anlatıyor, yorum yapıyor, yazıyor ve çiziyor.

                Geçtiğimiz günlerde yine böyle bir duruma şahit oldum. Emlak sektörüyle hiçbir ilgisi alakası olmadığı halde vatandaş yazmış emlakçılar  piyasayı artırıyor  diye.. Piyasa bunlardan dolayı bu hale geliyor ev alanlar sırf bu yüzden böyle kazıklanıyor diyor.

Emlakçı sermayesiyle ev alması satması kadar doğal bir şey var mıdır. Adamın işi bu yani bir emlakçı meyve sebze veya beyaz eşya veya otomobil vb. gibi şeyler mi alıp satması gerekiyor. Ev arsa dükkan  vb. şeylerle ilgilenir. Bunu 5 yaşındaki çocuğa sorsanız bilir.

 Birde şu ifade kullanılmış BELEŞÇİLER diye bu nasıl bir kelimedir. Emlakçı kimin malını zorla gasp etmiş kimin malını zorla kafasına vurarak almış ve satmış kendisine sormak lazım; birde emlakçının sanki, 24 saat yanındaymış gibi yaptığı kâr’a kadar yazmış çok ilginç şaşkınlıkla okudum.

                  Emlakçı bir malı alırken ve satarken hiçbir zaman piyasayı artırma çabasına girmez, aksine piyasayı düşürmek için elinden geleni yapmak zorundadır aksi halde yaptığından en çok kendisi zararlı çıkar.

                  Piyasada sahibinden satan ve bilinçsizce fiyat veren binlerce insan var bunlar sağdece kulaktan dolma bilgilerle malına değer biçer inşaat firmaları yüzlerce inşaata  kendi  hesaplarına göre  fiyat biçer hiç birinde emlakçı yok bakın emlakçı piyasa oluşturma noktasında sadece %20 lerde hal böyle iken emlakçıları piyasayı artırmakla suçlamak yanlıştır.

                   İstisnalar kaideyi bozmadığı gibi her kez kendi yaptığıyla sorumludur her iş de her meslekte olduğu gibi emlakçılar arasında da çürük elma çıkabilir ama bu esas değildir buna göre yargı yapılamaz.

                  Mübarek Ramazan Bayramınızı Tebrikederim. Esen Kalın

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü