Sema Biçer ÇOCUĞUMUZ GÖZBEBEĞİMİZ 
ÇOCUĞUMUZ GÖZBEBEĞİMİZ
Sema Biçer

ÇOCUĞUMUZ GÖZBEBEĞİMİZ

Bu içerik 566 kez okundu.

Pek çok anne baba gibi sizde çocuğunun kendi yaşamını daha bağımsız veya tek başına sürdürmeye başladığında, yanlış arkadaşlar seçmesini, yasa dışı eylemler yapan gruplar içinde olmasını istemiyorsanız, kötülüklerden uzak durmasını, olumsuz ortamlardan kendisini koruyabilmesini ve sizinle açık dürüst bir ilişki içinde olmasını istiyorsanız aşağıda yazacaklarım işinize yarayabilir…

Onun büyüme gelişme sürecinde ve evinizde sizinle birlikte iken, bilinçli bir şekilde dikkat edeceğiniz şeyler var.

Bu yazımda iki durumdan söz edeceğim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. ‘Siz çocuğunuza ne kadar yakın olursanız çocuğunuz kötülüklerden o kadar uzak olur.’ Bu yakınlık; Onu etkili dinlediğinizde, olayların/durumların onun dünyasında nasıl gerçekleştiğini ve ne anlama geldiğini anlamaya çalıştığınızda gerçekleşebilir.  Birde onun kazanmasını istediğiniz davranışları siz yapıyorsanız ve kazanmasını istemediğiniz davranışlardan uzak duruyorsanız anne baba olarak elinizden geleni yapıyorsunuz demektir. Bundan sonrası da ancak bekleyip görmek olabilir.

Şimdi iki durumu örnekleyerek açıklaştıralım;

1-Kendimiz çocuğumuzdan beklediğimiz özellikte davranışlar sergileyeceğiz.

Konuşma içeriklerimiz, davranışlarımız, niyetimizle paralellik içinde olacak. Çocukların algılamaları, bizim erişkin algılamalarımızdan çoğu zaman farklıdır. O nedenle söylediklerimizin ve yaptıklarımızın onlar için anlamını, onların dünyasında oluşturduğu etkiyi bilemezsek, kendi erişkin anlayışımızla değerlendirirsek nasıl bir etki oluşturduğumuzu öğrenemeyiz.

Örneğin; Siz çocuğunuzun her zaman toplumsal olaylara duyarlı olmasını istiyor bu konuda vurgu yapıyorsunuz diyelim. Siyasi olarak taraf olmanın öneminden bahsediyorsunuz ve kendi görüşünüzü bazı faaliyetlerle yaşıyorsunuz diyelim. Bu aile ortamında yetişen çocuğunuzun üniversite ortamına gittiği zaman kendine siyasi bir taraf edinmesi ve inandığı bir görüş için mücadele vermesi son derece olağandır. Ayrıca bu sizin siyasi görüşünüz ve ya sizin mücadele şekliniz gibi de olmayabilir.

2-Onun dünyasında olup bitenden haberdar olacağız.

Burada etkili dinlemenin önemini vurgulamak istiyorum. Çocukla sohbet halinde olmak onunla konuşmak çok önemli.

Çocukla konuşmak demek; Onu dinlemek, anlamaya çalışmak ve onun dünyasında olup biteni onun bakış açısı ile öğrenmek demektir. Çoğunlukla çocukla konuşulurken, onu dinlemek yerine onun sözlerini kesip nasihat ediliyor ve sonra da ‘ben çocuğumla sürekli konuşurum’ deniliyor. Çocukla mı konuşuluyor? Yoksa çocuğa mı konuşuluyor? Dikkat etmek gerek.

Ben, çocuğunu gerçek anlamda tanımayan pek çok anne – baba olduğunu düşünüyorum. Onu etkili bir şekilde dinlemeden ve söylediklerinin arkasındaki hissettiği duyguları anlamadan onu tanıma şansınız yok. Çocuğunuzla konuşurken aşağıdaki durumları kendi ilişkiniz için değerlendirmenizi öneriyorum.

  • Çocuğunuzla mı konuşuyorsunuz, yoksa çocuğunuza mı konuşuyorsunuz?
  • Onunla iletişim içinde misiniz, yoksa onun karşısında televizyon ekranında konuşan biri gibi misiniz?
  • Sözettiği konular karşısında onu anlayıcı bir tavır içinde misiniz, yoksa sürekli haklı çıkma çabası içinde misiniz? (bak gördün mü ben sana söylemiştim)
  • Söylediklerinin onun için anlamını anlamaya mı çalışıyorsunuz, yoksa yargılıyor musunuz?
  • Söylediklerini dinlerken, onunn duygularını da anlamaya mı çalışıyorsunuz, yoksa ona söyleyeceklerinizin hesabını mı yapıyorsunuz?
  • Konuştuklarının arkasından ona anladığınızı mı ifade ediyorsunuz, yoksa nasihat mi çekiyorsunuz?
  • Bazı davranışlarını onaylamadığınızı suçlu hissettirmeden mi yapıyorsunuz, yoksa mahcup edip suçlu hissetmesine mi neden oluyorsunuz?
  • Duygularına saygı mı duyuyorsunuz, yoksa yargılıyor, göz ardı edip yok mu sayıyorsunuz?
  • Çaba harcayarak yaptıklarını takdir mi ediyorsunuz, yoksa azımsıyor, küçümsüyor musunuz?
  • Kendisini var etme çabalarına destek mi oluyorsunuz, yoksa köstek mi oluyorsunuz?

Çok iyi biliyorum ki yaşı ne olursa olsun çocuğunuz göz bebeğiniz...

O zaman göz bebeğinize gereken ve hak ettiğini özeni ‘bilinçli bir farkındalıkla’ gösterin.

Çocuğunuzla iletişiminizi, hem niyet ettiğiniz hem de sonuçlarını görmek istediğiniz gibi oldurabilmenizi diliyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak