Kerim Çayır EKONOMİDEKİ YAVAŞLAMA KONUT SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR 
Reklamı Geç
Advert
EKONOMİDEKİ YAVAŞLAMA KONUT SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR
Kerim Çayır

EKONOMİDEKİ YAVAŞLAMA KONUT SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR

Bu içerik 861 kez okundu.

Konut satışlarında yavaşlama var, İlk ve ikinci el satış fiyatları geriledi,Kiralık konut sayısı artıyor, Yeni sözleşmelerde kira rakamları geriliyor,bütün bunlara rağmen konut yapımı (arzı) devam ediyor.

Talebin canlı olması, konut fiyatları ile kiraların devamlı yükselmesiyle konut arzı bugüne kadar devamlı arttı artmayada devam ediyor. Her şehirde konut yapımı yaz mevsiminin gelmesiyle hız kazandı. Ama ne yazıkki sanayicilerimiz dahi günümüzde müteahhitliğe soyunmuştur.

Ekonominin yavaşlamasına, talebin canlılığını kaybetmesine rağmen konut yapımı sürüyor. Çünkü frene basmak zor. Frene basılırsa dengeler bozulabilir. Bunun için inşaat ve yapı kullanım izinleri azalmadı.

Yatırım için alan var

Ekonomideki yavaşlamadan önceki dönemlerde birikimi olanların yarısı ihtiyaçları için konut satın alırken; yarısı da “gayrimenkul yatırımı” olarak konut satın aldı. Çok kişi, satın alınan konutun değerinin devamlı artacağı bekleyişi içinde fiyatına bakmadan birikimini konuta yatırdı.

Fiyat artışı bekleyişiyle konut satın alanların çoğu, konutu kiralama arayışında olmadı. Çünkü beklenti, kiracısı olmasa da konut fiyatının artacağıydı,ama  dairelerin çoğu boş durumda...

Fiyatının artacağı bekleyişi ile konut satın alanlar, şimdilerde fiyatın hızla gerilemesi karşısında üzülüyorlar. Boş daireleri kiraya vermek isteyenler kiracı bulamıyorlar. Ekonomideki yavaşlama nedeniyle ve de buna ek olarak konut sektöründe fiyatların gerilemesi ve kiracı bulunamaması sonucu, konuta talep daralmaya başladı.

Konutun cazibesi azaldı

Birikimi olanlar için, kredi kullanarak konut satın almayı düşünenler için konutun çekiciliği azaldı. Unutmayalım, ekonomideki yavaşlama gelirleri de olumsuz etkiliyor. Konuta ilgi duyanların birikimleri sınırlı. Birikimlerini konuta yöneltmek isteyenlerin çoğu zaten konut yatırımı yaptı. Gelirleri artmayanların konut satın almaları güçleşti.

Bütün bunlar tablonun olumsuz yanı. Ama konut piyasası yaşamını sürdürecek. Gerçekçi olalım. Nüfus artıyor. İnsanlar daha iyi yaşam özleminde.... Bu nedenle konut piyasası çökmez, ölmez.

Ama görünen o ki konut piyasasında önümüzdeki günlerde daralma eğilimi devam edecek. Talep düşecek. Satış baskısı altında olanlar konut fiyatını düşürecek. Yeni konutlarda boş tutulan dairelerin kiraya verilmesi güçleşecek. Ekonomideki yavaşlama diğer sektörleri olumsuz etkilerken konut piyasasının eski canlılığını koruması imkânsız. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”