Hüseyin AKTAŞ KİTAPSIZ TATİLE HAYIR! 
Reklamı Geç
Advert
Advert
KİTAPSIZ TATİLE HAYIR!
Hüseyin AKTAŞ

KİTAPSIZ TATİLE HAYIR!

Bu içerik 96 kez okundu.

Müslümanın İslami yaşantısının merkezinde okumak vardır. Müslüman cehaletten vebadan kaçar gibi kaçar. Bilgiye ve hikmete ise koşar. Okumak Müslüman için bilgiye ve hikmete ulaşmanın yegâne yoludur. Müslüman için okumanın zamanı yoktur. Her mevsim okumalıdır ama her mevsimin okunacak kitapları vardır. Gündüzlerin uzun, sıcak ve bunaltıcı, geceleri ise kısa olduğu yaz mevsimlerinde, hikâye, roman, öykü, biyografi gibi kolay okunacak kitaplar seçilmelidir. Ama okuma alışkanlığı asla terk edilmemelidir. müslüman şunu iyi bilmelidir: Okumak boş zaman işi değildir. Okumayı boş zaman işi sayanlar, bu kutlu işlevi çekirdek çıtlatmak, sinema seyretmek ya da mısır gevreği yemekle bir tutar. Müslüman için okuduğu zaman en dolu zamandır. Müslüman okuyunca değil okumayınca rahatsız olur. Bu yönüyle yaz mevsimini kitap okumamakla geçirmek müslümanı rahatsız etmelidir.
Elbette ki her mevsimin kitabı Kuranı Kerimdir. Çünkü müslümanın İslamı yaşantısının merkezinde hayat kitabı Kuranı Kerim vardır. İş hayatının yoğunluğundan hayat kitabını okumaya ve anlamaya fırsat bulamayanlar için yaz tatili bulunmaz bir fırsattır. Özel kitaplar özel zamanlarda ve dinç bir kafayla okunur. Müslüman modern hayatın gürültüsünden uzak kaldığı yaz tatilinde Kuranı okumaya ve anlamaya zaman ayırmalı, dininin Kur'an'casını öğrenmelidir.
Ölmeden Önce Kendinizi Hesaba Çekiniz
Peygamberimiz(sav) “Ölmeden önce ölünüz!” buyuruyor. Ölmeden önce kendimizi hesaba çekmeliyiz. Hayatımızın muhasebesini yapmalıyız. Yaz tatili kendimizi dinlememiz ve geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini yapmamız için bir fırsattır. Bir yılımız nasıl geçmiş; verimli mi, verimsiz mi? Doğru mu, yanlış mı? Bir yıl boyunca, yaptıklarımızla, Allah'ın mı taktirini kazanmışız, yoksa şeytanın mı? Bir yıl boyunca günah hanemize mi çok şey yazılmış, yoksa sevap hanemize mi? Amel defterimize baktığımız da, kendimize kaç not veririz? Sınıfı geçiyor muyuz yoksa kalıyor muyuz? Bu muhasebeyi yapmak için yaz mevsimi bulunmaz bir fırsattır.
Ünlü bir düşünürün dediği gibi:
“Okuyun, okuyun, okuyun! Okumayanın çanına ot tıkıyorlar. Adamlıktan insanlıktan çıkarıyorlar!”
Ne mutlu tatilini bu şekilde değerlendirenlere…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi