Sema Biçer KARNE 
KARNE
Sema Biçer

KARNE

Bu içerik 421 kez okundu.

Çocuklar cuma günü karnelerini alacaklar. Çocuklarımız Cuma günü karnelerini alacaklar. Teşekkür ve takdir alan çocuklar ve aileleri çok mutlu olacak.

Karnesinde zayıf olan öğrencilerin olduğu evlerdeki muhtemel olabilecekler;

Çocuklar anne baba tarafından hesaba çekilebilir,

Sözel veya fiziksek şiddet uygulanabilir,

Telefon, televizyon, bilgisayar, internet yasaklanabilir

Arkadaşları ile görüşmek, dışarı çıkmak yasaklanabilir.

Harçlıkları kesilebilir,

Bir sürü öfkeli sözler söylenip, nasihat edilebilir,

Bütün işin ders çalışmak bunu bile doğru dürüst yapmıyorsun diyerek yargılanabilir,

Bizim çocukluğumuzda bu olanaklarımız olsaydı karnelerimizdeki bütün notlarımız yıldızlı pekiyi olurdu denebilir,

Biz varımızı yoğumuzu yoluna seriyoruz sen bunun değerini bilmiyorsun diyerek duyguları sömürülebilir,

Sana verdiğimiz emekler karşısında böyle bir karne ile karşımıza çıkman bize haksızlık denebilir,

Eğer okumayacaksan söyle de seni sanayiye ya da bir berberin yanına çırak olarak verelim denilerek tehdit edilebilir,

Tatil günlerinin hemen hemen tamamı saat saat parsellenerek çocuklarının zayıf olan dersleri öğrenmeleri ve test çözmeleri için planlar yapılabilir vb.

Bütün bunlar çocukları ders çalışmaya yöneltmek, derslerinde daha başarılı olmasını sağlamak amacı ile büyük bir iyi niyetle yapılıyor. En azından anne babalar öyle görüyor. Ben de bir anneyim. Anne olarak yukarıdaki gibi davranmanın çocuğumuza bir yararı olmayacağını ve bu şekildeki davranışlarımızın bizi niyetlediğimiz sonuca ulaştırmayacağını düşünüyorum. Karnesinde zayıfı olan çocuğun anlaşılmaya, üzüntüsünün ve mahçubiyetinin paylaşılmasına ve desteklenmeye çok gereksinimi var. Bizim sevgimizi ve anlayışımızı en çok hak ettiği zamanlardan biride tam da bu zaman.

Onun durumunu şöyle bir düşünelim;

Dönemin başından beri yeterince okula ve derslere motive olmamış, (muhtemelen de hiç geçerliliği olmayan nedenlerle) derslere özellikle de notları iyi olmayan derslere girmek bile eziyet olmuş. Çalışmak için bir türlü etkili ve yeterli zaman ayırmamış, günü gününe çalışmadığı için öğreneceği konular birikmiş sınavlar gelip çattığında da iş işten geçmiş. Aldığı düşük notlar nedeni ile arkadaşları arasında kendini kötü hissetmiş, öğretmenleri tarafından yerilmiş, anne babasının olumsuz yaklaşımlarına maruz kalmış. Akrabalarının yüzüne bakamaz olmuş. Sınavlardan sonra açıklanan her zayıf not moralini biraz daha bozmuş. Zayıflı karneyi eline aldığında zaten omuzları çökmüş olan çocuğumuzun anne babası ile karşılaşacağı zamanı düşünmesi bile kâbusu olmuş. Kim istemez takdir alıp göğsünü gere gere bu benim karnem demeyi. Bu duygudan da mahrum kalmış. Bu kadar kötü geçen bir dönemin ardından birde onun için en önemli kişiler olan anne babaları son darbeyi vurmuş. Ne yapsın şimdi bu çocuk? Siz kendinizi onun yerine koyarak bir düşünür müsünüz? Böyle bir durumda anlaşılmaya, sevgi görmeye, desteğe ne kadar çok gereksiniminiz olurdu…

Şu anda geçmişi değiştirme şansınız yok. Geçen günler geri getiremezsiniz. Ve şu ana kadar ki kayıplar içinde şimdi bir şey yapamayacaksınız. Onun için ben aşağıda yazacağım şekilde yaklaşılmasının yasaklı, cezalı bir yaklaşımdan daha çok işe yarayacağını düşünüyorum. En azından anne-baba-çocuk ilişkinizi sıcaklaştırıp güçlendirirsiniz.

Önce onu geçmiş yıla ait bir değerlendirme yapması için cesaretlendirin. Akademik başarısındaki düşüklüğün nedenlerini onun ağzından dinleyin. Duygularını ifade etmesi için olanak sağlayın. Endişelerini, kaygılarını, umurunda olan ve olmayan durumları öğrenmeye çalışın. Burada özellikle hoşunuza gitmeyen, onaylamadığınız ve karşı çıktığınız durumlarda sabrınızı elden bırakmayın. Sözünü kesmeyin. Nasihat etmeyin. Bu şekilde davranmak alışık olmadığınız bir tarzsa biraz zorlanabilirsiniz ama başarabilirsiniz…

Değerlendirme ve duygu ifadelerinin sona erdiğinden emin olduktan sonra o karne de sizin de katkınız olduğunu aklınızda tutarak konuşmanızı şu içerikte bir paylaşımla sonlandırın.

- Canımız kızımız/oğlumuz, oldukça zorlu ve sorunlu bir dönem geçirdin. Notların düşük ve zayıfların var. Böyle bir karne ile bizim karşımıza çıkmanın da senin açından zor olduğunu görebiliyoruz. Bu moral bozukluğunun ve üzüntünün üstesinden gelmeye çok ihtiyacın olduğunu düşünüyoruz. Canımız çocuğumuz, bu tatille ilgili öyle bir planlama yap ki her bir gününü tamda istediğin gibi geçir. Her ne yapmak istiyorsan onu yap. Yapmak istediklerin konusunda bizim yapabileceklerimiz varsa onları söyle. Sen bizim en değerlimizsin ve senin için elimizden geleni yaparız. Öyle bir tatil geçir ki tüm istediklerini gerçekleştir. Ve diğer dönem başladığında en yüksek motivasyonu kazanmış ol. Derslerini daha iyi öğrenmek konusunda bir desteğe ihtiyacın olduğuna karar verirsen senin için ne gerekirse yaparız. Söylemen yeter.

Biz senin kendin için en iyisini yapacağına güveniyoruz. Ve yaşamına koymak istediklerin konusunda kolaylıklar ve başarılar diliyoruz deyin ve sımsıkı sarılın.

Bu şekildeki bir yaklaşımın yasaklı ve ceza vermeli yaklaşım şeklinden daha çok işe yarayacağı düşünüyorum. Her şey bir tarafa, çocuğunuzun dünyasına girmiş, onun ruhuna dokunmuş ve gönlünü yeniden fethetmiş olursunuz.

Ben biliyorum ki bu yaklaşım tarzı size de iyi gelecek…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak