Sema Biçer SÖYLEDİKLERİMİZ EVET AMA EN ÇOK YAPTIKLARIMIZI ÖĞRENİYORLAR 
SÖYLEDİKLERİMİZ EVET AMA EN ÇOK YAPTIKLARIMIZI ÖĞRENİYORLAR
Sema Biçer

SÖYLEDİKLERİMİZ EVET AMA EN ÇOK YAPTIKLARIMIZI ÖĞRENİYORLAR

Bu içerik 539 kez okundu.

Çocuklar evde sürekli kayıt yapan kayıt cihazları gibiler. Üstelik bu kayıtları yaparken söylediklerinizi ama daha çok yaptıklarınızı kaydediyorlar. Yaptıkları bu kayıtlar yaşamlarının her aşamasında yer bulacak.

Kayıtlar sırasındaki algıları, anlamaları ve etkilenimleri erişkinlerden farklı olabiliyor. Ya da bizim yaptıklarımızı ve söylediklerimizi niyetimizden çok farklı algılayabiliyorlar. Bizim bu farkın ne olduğunu, onları okumayı iyi, doğru ve dikkatli yapamazsak fark etme olanağımız yok.

Çocukların bir tanık oldukları bir davranışı kayıt etmeleri ve yaşamlarına geçirmeleri için birkaç güçlü deneyim yetiyor. Bunu somutlaştırmak gerekirse şöyle bir örneği konuşabilirim.

Diyelim ki siz çocuğunuza yalan söylemenin doğru olmadığını öğretmeye çalışan bir anne ya da babasınız ve ona öğretmek için şu şekilde konuşuyorsunuz:

Yavrum yalan söylemek kötü bir şeydir,

Bana ve hiç kimseye yalan söylememelisin,

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar,

Bir yalan arkasından bin yalan getirir,

Yalancı çobanın hikâyesini anlatmış olabilirsiniz,

Ve daha pek çok şey söylemiş olabilirsiniz.

Çocuğunuzda yalan söylememe konusunda bu şekilde bilgilenmiş olabilir. Bütün bunlar çok güzel. Kalıcı öğrenmenin gerçekleşebilmesi ve yalan söylememenin çocuğun yaşamına kalıcı bir değer olarak yerleşebilmesi için davranışlarında söylenenlerle aynı doğrultuda gerçekleşmesi gerekir. Asıl değeri oluşturacak ve öğrenmeyi sağlayacak olan, söylediklerimizle yaptıklarımızın birbirini destekleyen şekilde olmasıdır. Siz yalan söylemenin uygun olmayan bir şey olduğunu öğretirken kendinizde yalan söylemiyorsanız gerçek öğrenmeyi ve değer oluşturmayı yapıyorsunuz demektir.

Çocuklar sadece söylenenleri değil aynı zamanda yapılanlara tanık olduklarını, kalıcı olarak öğrenip yaşamlarına geçiriyorlar.

Bir yandan çocuğunuza yalan söylememeyi öğretirken bir yandan da siz yalanın pembesi beyazı olduğuna inanan ve bazen yalan söyleyen biri iseniz öğretme çabalarınız gerçekçi olmaz.

Bu gün sizin için bir başkasına yalan söylemek gerekli ve sakıncasız, yarın da çocuğunuz için size yalan söylemesi gerekli ve sakıncasız görünebilir!

Siz çocuklarınız için değer oluşturamadığınızı düşünüyorsanız söylediklerinizden (nasihatleriniz) daha çok onlarla etkileşimlerinizde ya da onların tanıklık ettikleri ortamlarda nasıl davrandığınıza çocuklarınızın gözleri ile bakın. Durumlar onlar tarafından nasıl kayıt ediliyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak