SELMAN DEVECİOĞLU ENGELİM VE BEN 
Advert
ENGELİM VE BEN
SELMAN DEVECİOĞLU

ENGELİM VE BEN

Bu içerik 154 kez okundu.

Bu haftaki yazımda biraz kendimden bahsetmek istiyorum.
Ben görme engelli olarak dünyaya gelmişim, her engelli ailesi gibi benim ailem de zor bir psikolojik süreç yaşamış, ancak tevekkül ve teslimiyetle üzüntülerini azaltıp Rabbimin takdirine bırakmışlar. Tabii ben de sıkıntılı bir ruh hâli yaşadım, en önemlisi de okul sürecimde. Eskisi gibi kaynaştırma eğitim yoktu. Herkes okula giderken ben de okuma yazma öğrenmek istiyordum. Çevrenin de telkiniyle Niğde Cemil MERİÇ Görme Engelliler Okulu’na güçlükler yaşayarak başlayabildim. Güçlük diyorum çünkü geçmişte körler okuluna kabul edilmek için sıraya girilir, iki üç yıl sıranın gelmesi için beklenir ve bu bağlamda referanslar aranırdı. Çok şükür o günler geride kaldı.
Doksanlı yılların başında yatılı eğitim veren okullarda özel eğitim bölümü mezunu öğretmenler olmadığından, engellilerin ruh hâlini anlayamayan, şiddet uygulayan birçok öğretmenimiz de olurdu. Tabii yaşanan güzelliklerde vardı ama insanın gönlünü yaralayan olaylar da çocuk bedenimize acı gelirdi. İnşallah ileride yaşananlara ışık tutması için bu dönemleri kitap hâline getirmeye çalışacağım.
Sıkıntı yaşadığım dönemlerde Rabbime sığınır; okuyup aileme faydalı olacağımı, benim okumam için emek çeken sevdiklerimin yanında olacağımı kendime telkin eder, dertlerime kader nazarıyla bakmaya çalışırdım. Depresyondan uzak kalmayı başardım ve kendime “Geçmişle meşgul olma, değiştiremezsin, geleceğe de hükmedemezsin.” diyerek teslim olmayı ölçü kabul ettim.
İnsan gönlüne göre bir dünya istiyor ama dünya bizim isteğimize göre şekillenmiyor. Ümidimizi tüketmeden, hedefimize doğru hayat gemimizin küreklerine asılmalı, acemi kaptan gibi deniz bitti dememeliyiz. Şu an geçmişte yaşanan sıkıntılara baktığımda her şeyin geride kaldığını görüyor, iyi ki de sabretmişim diye mutlu oluyorum. Rabbimiz ihmal etmez imhal eder (mühlet verir) düşüncesiyle, geçmişte ve gelecekte kullardan gelen çözemeyeceğim sıkıntıları Allahıma havale ediyor, dünya sorunlarını çok fazla kafama takmamaya çalışıyorum.
Yoksa yaşadığımız sıkıntılar, kolay değil, küçük bedenlerimizin kaldıramayacağı durumlar vuku bulmuş, Ancak geçmişte yaşanan kötü olaylar hayata bağlı olduğumuz iplikleri kalınlaştırmış, kolaylıkla savrulmamamızı sağlamıştı. Bunu anladım rahatladım.
Siz okurlarıma mutlu haftalar diliyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR