Sema Biçer ÇOCUĞUNUZ ERGENLİK DÖNEMİNDE Mİ? 
ÇOCUĞUNUZ ERGENLİK DÖNEMİNDE Mİ?
Sema Biçer

ÇOCUĞUNUZ ERGENLİK DÖNEMİNDE Mİ?

Bu içerik 675 kez okundu.

Ergenlik döneminde de diğer dönemlerinde olduğu gibi yine anne babalar olarak çocuklarımızla ilgili pek çok sorumluluk bizi bekliyor. Yaşadığımız sürece bu sorumluluklardan kurtulma şansımız yok. Boyutları ve içeriği değişerek hep devam edecek. Yaşamımızın hiçbir aşamasının çocuğumuz olmadan önceki gibi olma olasılığı yok. Onlar bizim yaşamımızın renkleri ve zenginlik kaynakları… İyi ki varlar. Ve emek harcamaya değerler.

Ergenlik döneminde iletişimimizi sağlıklı tutabilmek için neler yapacağız? Bize düşenler neler?

En başta; O, artık büyüyor… Kabul edin. Bir daha hiç ergenlik döneminde olmayacak. Ve bu dönem göz açıp kapayıncaya kadar geçecek. Aynı çocukluğunun göz açıp kapayıncaya kadar geçtiği gibi… Amacınız bu dönemin keyfini onunla birlikte çıkarmak olsun.

İşe, bu dönemin özelliklerine ilişkin bilgilerinizi yenileyip geliştirerek başlayabilirsiniz. Bu arada kendi ergenlik döneminizi de hatırlayabilirsiniz. Yaşıyorlarsa anne babalarınızla ergenlik döneminizi siz nasıl geçirdiniz onların ağzından öğrenebilirsiniz. Gençlik arkadaşlarınızla görüşerek o günleri yeniden anabilirsiniz.

Nasihat etmek, o istemeden önerilerde bulunmak, ders vermeye kalkışmak, geçmişten sürekli örnekler vermek, bizim zamanımızda diye başlayan cümleler kurmak, sizin yaptığınız fedakârlıklardan bahsetmek ve onun bunların değerini bilmesini sağlamaya çalışmak pek işe yarar yaklaşımlar değildir kullanmamaya çalışın.

Onunla ilgili kararları tek başınıza alıp uygulaması için dayatmak yerine kararlara onu da katın alınan kararları uygulamadığı zaman sonuçları ile yüz yüze gelsin korumayın.

Etkin bir şekilde dinleyin ve durumların onun açısından nasıl göründüğünü anlamaya çalışın.

Fikirlerini onaylamasanız bile sonuna kadar dinleyin, kendi görüşünüzü belirtmek için izin isteyin, eğer isterse kısa açık ve net bir şekilde görüşünüzü ifade edin, uzatmayın ve abartmayın, yoksa dinlemezler.

Bağımsızlık sınırlarını arttırın, destekleyin ve biraz gerisinde ama yakınında olun. Yani göbek bağını biraz uzatın ama koparmayın.

Bütün yaşamınız çocuğunuz temelli olmasın. Kendinize zaman ayırın ve ilgileneceğiniz uğraşlar bulun. Çünkü çocuğunuz artık önceki dönemler kadar ilgi konusunda sizin zamanınızı almayacak. Size gereksinim duyduğu zamanları fark edin ve gereken ilgi ve zamanı gereksindiği kadar ona verin.

Her durumda ve her halde onun yanında olduğunuzu hissettirin. Başına her ne gelirse gelsin onun yanında olacağınızı bilsin.

Onunla konuşmalarınız sadece sorun yaşadığınız zamanlarda ve sorun içerikli olmasın. Dikkat ettiğinizde ve görmek istediğinizde çocuğunuzla ilgili sohbet konusu yapabileceğiniz ve onun ilgisini çekebileceğiniz pek çok konu bulabilirsiniz.

Özel zaman ayırın. Bu özel zamanları ve neler yapılacağını çocuğunuzla birlikte planlayın.

Evdeki sorumluluklarını onunla birlikte karar vererek arttırın. Sorumluluk konusu beceri ya da öğrenme gerektiren bir konu ise gereken desteği verin. Öğrendiğinden ve yapabileceğinden emin olduğu ve emin olduğunuz zaman sorumluluk bekleyin.

İletişiminiz kesintisiz olsun ve onunla sohbet halinde olun.

Arkadaş olmaya çalışmayın onun arkadaşları zaten var ve onun sizin anne baba olmanıza gereksinimi var.

Fiziksel değişikliklerini yüzüne vurmayın, onunla ilgili başkaları ile konuşurken çok dikkatli olun sırlarını paylaşmayın.

Özel alanları olmasına izin verin söylemek istemedikleri konusunda ısrarcı tehdit edici ve deşici olmayın.

Onlara verdiğiniz sözlerde durun.

Birliktelikleriniz görev gereği değil içten ve samimi olsun.

Onunla beraber sizde gelişin, farklılıklarını zenginleşmek için kullanın.

Davranışlarınızla örnek olun, eksik ve hatalı bulduğunuz yönlerinizi geliştirmek için vakit tamda uygun bir vakit (fazla kilolarınız varsa verebilirsiniz, içki ve sigara içiyorsanız bırakabilirsiniz, sağlık kontrolleriniz ihmal ettiyseniz yapabilirsiniz vb.)

Çocuklarınıza güçlerinin ve potansiyellerinin üstünde ve altında beklenti koymayın.

Hissettiğinizde onunla gurur duyduğunuzu ve sevdiğinizi söyleyin.

İlgileri ile yakından ilgilenin, konuşun, dinleyin ve ilgilerini geliştirmesi konusunda destek olun.

Farklı görüş ve düşüncelerine saygı duyun ve ilgi gösterin.

Yaptıysanız hatalarınızı paylaşmaktan çekinmeyen siz de insansınız.

Mahremiyetine saygılı olun.

Farklı konularda onun ‘bu konuda sen ne düşünüyorsun’ diyerek fikrini alın.

Çocuklarınızla ilgili gözlemlerinizi onlarla paylaşın ‘sanırım yaşlılara yardım etmekten hoşlanıyorsun’ veya ‘sanırım elektrikli aletleri tamir etmekten keyif alıyorsun’ gibi.

Özel zaman ayırmaların dışında ailece yapabileceğiniz etkinlikler planlayın.

Kendileri ile ilgili konuşmak istediklerinde fırsat verin ve destek olun.

Tüm yaşamlarının okul ve dersler olmadığını kabul edin ve konuşma içeriklerinizi yeniden gözden geçirin.

Hayallerine ilgi gösterin.

Okul içi ve dışı etkinlikleri varsa katılın.

Veli toplantılarına katılın.

Okuluna gidecekseniz ona mutlaka haber vererek gidin.

Mesaj içerikli kitaplardan daha çok haz alınan kitapları okumayı tercih ederler kendi okuduğunuz ve mesaj aldığınız kitapları okumaları konusunda ısrarcı olmayın.

Bu dönemde çocuklarınız bir yandan yeni erişkin yaşamına merhaba derken bir yandan da çocukluğa elveda demenin yası içindeler. Kafaları karışık… Onları en iyi ancak anne babaları olarak siz anlayabilirsiniz. Ve onlar için en çok şeyi siz yapabilirsiniz.

Onların yaşamındaki öneminizin farkında olarak hareket edin.

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak