Sema Biçer EBE OLMAK 
EBE OLMAK
Sema Biçer

EBE OLMAK

Bu içerik 4854 kez okundu.

H. A. sedye ile kliniğe getirildiğinde ağrısı, acısı ve kanaması hala devam ediyordu.

Acil servis notunda: Acile geldiğinde Eşi tarafından darp edildiği, karnına yediği darbeler sonucunda 6 aylık bebeğini kaybettiği, bilincinin yarı açık olduğu, 25 yaşında ve 2 yıllık evli olduğu yazıyordu.

Acil gereksinimleri karşılandıktan sonra çıkarıldığı doğum salonunda karnında ölmüş bebeğini doğurmuştu.

Doğum gerçekleştirildikten sonra doğum sonu kliniğine sedye ile getirilmişti. Yanında hiç kimsesi yoktu.

Genç kadının yüzüne baktığımızda hissettiği bütün duygularını görebiliyorduk. Kızgınlık, öfke, çaresizlik, ağrılarını unutturacak kadar büyük bir acı, ıstırap ve derinliğinde kaybolduğu hüzün…

Ambulansla hastaneye getirildiğinden beri pek çok tıbbi işlem yapılmış, bebeğini kaybetmiş, kendisi de resmen ölümden dönmüştü. 11 saatlik kâbusun arkasından nihayet rahat bir yataktaydı.

Saat sabah 08.30 du. Doğum sonu klinikte H.A. nın teslimini alan ebe, o gün stajda olan öğrenci ebe ile birlikte H.A. nın yanına geldiler. Yatağın kenarına çektikleri sandalyeye oturdular ve geçmiş olsun dilekleri ile nasıl olduğunu sordular. H. A. Yaşadıklarını anlatırken hıçkırıklar içindeydi. Dinlediler, anlamaya çalıştılar. Sakinleşmesine yardım ettiler. Sonra birlikte gereksinimlerini belirlediler. Onun için yapacaklarını anlattılar. Yanlarında getirdikleri tekerlekli tedavi ve bakım arabasının üzerinde, uygulanacak ilaçlar, pansuman malzemeleri, temiz pijama takımı ve temizlik için gerekli malzemeler vardı. Temizliğine ve pijamaları giymesine yardım ettiler. İlaçlarını uyguladılar, yaralarının pansumanını yaptılar. Bu süreç H.A. nın gönül yaralarına da iyileştiren dokunuşlar yapıyordu. Farkındaydık. Görüyorduk. Ve bu durum hepimiz için çok tanıdıktı. Çünkü her çalışma sürecinde pek çok farklı hikâyeye tanık oluyorduk. Her birey bir dünyaydı ve biz bunu zaten biliyorduk. H.A. o gün için klinikte yatan 22 hastadan sadece bir tanesiydi.

H.A. İşlemler bittikten sonra minnet dolu bir ifade ile nasıl teşekkür edeceğini bilemediğini söylüyordu. Bir süre sonra huzur içinde uyudu…

H.A. için minnet duyduğu bu yaklaşım ve işlemler ebeler için son derece tanıdık, mesleki yaşamlarının tam da içinde olan ve her çalışma sürelerinde defalarca yaptıkları pek çok işlemden sadece bir kaçı.

Hizmetlerini sunarken elleri ile hizmet verdikleri bireylerin derisinin altına, mimikleri, ses tonları, bakışları ile ruhlarına dokunan ve hizmetlerini profesyonelce yapmaya devam eden tüm meslektaşlarıma ve ebe adayı tüm öğrencilerime selam olsun.

Ebe olmak, insan olmanın üzerine birçok muhteşem özellik ekler.

Ve

Biz olmazsak sağlık alanında bir karadelik açılır!

İyi ki varız…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak