YHT’yi Aydın mı geciktirdi? 

YHT’yi Aydın mı geciktirdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren (YHT)’nin Sivas’a gelmesinin gecikmesi konusunda, ‘’Bunun hesabını bizzat kendim soracağım’’ demişti. Açıklama sonrası, sorumlunun kim veya kimler olduğu merak konusu oldu. Uzmanlar, YHT’nin istasyon değişikliği nedeni ile geciktiğini vurgularken, Başkan Sami Aydın’ın 2015 yılında yaptığı açıklama ise akıllara ‘’Hesap Başkan Aydın’dan mı sorulacak?’’ sorusunu getiriyor.

YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
YHT’yi Aydın mı geciktirdi? Sivas Memleket
Bu içerik 82236 kez okundu.

NURİ GENEŞ

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesi 2006 yılında gündeme geldi. Hükümetin Sivas’a yaptığı devasa ve kentin gelişiminde çok büyük rol oynayacak olan Yüksek Hızlı Tren projesi hayata geçirilerek çalışmalar başlatıldı. İlk etapta YHT istasyonunun tarihi Gar binası yanına planlanması nedeni ile çalışmalar bu yönde yürütüldü. Yaklaşık 10 milyon lira harcanan çalışmalar, YHT istasyonunun ani yer değişikliği nedeni ile bir anda durdu.

GECİKMEYE NEDEN OLAN KİM?

YHT istasyonunun yeni güzergâha alınması nedeni ile yeni bir sürece girildi ve hem maddi hem zaman açısından sil baştan çalışmalar başladı. Kararın alınma süreci, ihale süreci, kamulaştırma, çalışmaların başlaması gibi etkenlerle yeni güzergâh yaklaşık iki sene zaman kaybına neden oldu. Belediye Başkanı Sami Aydın ise güzergâhın değişmesinde başrolde olduğunu 2015 yılında katıldığı bir televizyon programında açıkça ifade etti. Aydın açıklamasında, ‘’Ben belediye başkanı olduktan sonra, kendimde bir sorumluluk hissederek, belirlenen hat üzerinde ciddi şekilde arkadaşlarımızla çalıştık. Biz bunun, daha yolun başında iken, mümkünse değiştirilmesinin doğru olacağını düşündük. Bu konuyla ilgili bütün görüşmelerimizi yaptık’’ dedi.

GECİKME YAŞANMASA SEFERLER BAŞLAMIŞTI!

Konu hakkında görüşlerini aldığımız uzmanlar, eski güzergâh çalışmaları durdurulmamış olsaydı, Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başlamış olacağını dile getirdiler. Güzergâh değişimiyle önemli ölçüde zaman kaybı yaşandığını vurgulayan uzmanlar, ‘’Değişiklik zaman planlamasını sekteye uğrattı. Yeni güzergâhta çalışmaların başlaması çok zaman aldı. Şuan bile orada yapılacak çalışmalar devam etse, en erken 2020-2021 yılına kadar devam eder. Orada yapılacak çok iş var’’ dediler.

İYİ Kİ ERDOĞAN VAR

Hükümetin yaptığı devasa yatırımları, yerelde pervasızca ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirilmesine tepki gösteren vatandaşlar, YHT konusunda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiklerini dile getirdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sivas’ta 10 Aralık 2017 tarihinde yaptığı, ‘’Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde teknik sebeplerle biraz gecikmemiz var. Ama aşacağız. Projeyi adım adım takip ediyorum. Bu projede daha fazla gecikmeye yol açanlardan bunun hesabını da bizzat kendim soracağım’’ açıklamayı hatırlatan vatandaşlar, ‘’İyi ki Cumhurbaşkanımız var. Bu sözü söyledi ve arkasında duracağına eminiz. Sorumlu kim veya kimler ise bir an önce hesabının sorulmasını bekliyoruz. Hükümetimiz şehirlere yaptığı bunca yatırımın yerinde kullanılması, millet için memleket için yapılması gerekli. Kendisi için çalışan yönetici istemiyoruz’’ dediler.

YHT’yi Aydın mı geciktirdi?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü