Sivas’ta yatırım var sevinç yok ! 

Sivas’ta yatırım var sevinç yok !

Sivas Valisi Davut Gül, Yeni Numune Hastanesi ile ilgili “Çürük Raporu” verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Kamu yatırımlarının zaman zaman olumlu veya olumsuz silah olarak kulanıldığını dile getiren Vali Gül, “Sivas’ın en büyük sıkıntılarından bir tanesi maalesef hiçbir büyük yatırımımıza sevinemiyor olmamız. Yeni hastane yapılıyor, normalde sevinmemiz lazım ama maalesef ya yerle ilgili tartışmalar veya proje ile ilgili tartışmalar oluyor” dedi.

Sivas’ta yatırım var sevinç yok !
Sivas’ta yatırım var sevinç yok ! Sivas Memleket
Bu içerik 81310 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Valisi Davut Gül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla kentte görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi.Vali Gül, Yeni Numune Hastanesin ve Hızlı Tren hattının son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Sivas’ın her geçen gün geliştiğini ve oldukça iyi yatırımlar almaya devam ettiğinin altını çizen Vali Gül, Yeni Numune Hastanesi ile ilgili “Çürük Raporu” verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Vali Gül, “Numune Hastanesi’nin çürük raporu yok. Bazıları kamu yatırımlarını olumlu veya olumsuz silah olarak kullanmak istiyor. Yani Sivas’ın en büyük sıkıntılarından bir tanesi hiçbir büyük yatırımımıza sevinemiyoruz. Hastane yapılıyor normalde sevinmek lazım ama ya yerle ilgili tartışma var ya da projeyle ilgili tartışmalar oluyor” dedi. Hastanelerin şehir hastanesi mantığını birleştirildiğini kaydeden Gül; “Hastaneler birleştirildiği için oldukça büyük arazilere ihtiyaç var. Yani yaklaşık 100 dönümlük araziye ihtiyaç var. Eğer Numune Hastanesi o bölgeye yapılmasaydı meraküm tarafına yapılacaktı. Vatandaş o bölgeden su çıkıyor veya zemini sağlam değil diyebilir. Ancak Rize-Artvin Havaalanı denizin üzerine yapılıyor. İnsanlar denizin üzerine stadyum ve havaalanı yapabiliyor. Numune Hastanesi’nin zemini zayıf olabilir ancak hastanenin bulunduğu bölgeye uzak diyen vatandaş meraküm bölgesine gider mi? Memnun olurlar mı? Hastanenin yeri oldukça iyi. O bölgeye alt geçit yapıldığında trafik sorunu da ortadan kalkacak. Allah Devletimize zeval vermesin” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ OLAN GAR BİNASININ YERİ DEĞİL, YHT’NİN SİVAS’A GELECEK OLMASI”

Hızlı Tren Gar binasının yapılacağı yer konusunda ki iddialada cevap veren Vali Davut Gül,  “Hızlı Tren Gar binası nerde olursa olsun fark etmez. Önemli olan hızlı trenin Sivas’a gelmesi. Hızlı tren metro değil. O nedenle durak merkezde olsun veya mahalleye yakın olsun mantığı doğru değil. Hızlı trenin durağı sadece şehir dışına çıkarken kullanacağımız bir yer. O nedenle İstasyon Caddesine durağın yakın olması Allah’ın hükmü değil. Hızlı Tren Garı şehir içinde de olabilir, Cumhuriyet Üniversitesi bölgesinde de olabilir veya başka bir yerde de olabilir. Hızlı trenin Sivas’a gelmesi Sivas’ın tarihinde önemli bir milat olacak. Üniversitemize daha çok öğrenci ve turist gelecek. 2019 yılında hızlı tren faaliyete girmiş olacak” şeklinde konuştu.

“SİVAS’TA HER ALANDA CİDDİ BİR İLERLEME VAR”

Sivas’ın gerek kamu yatırımları gerekse çevre düzenlemesi noktasına önemli gelişmelerin yaşandığını da vurgulayan Sivas Valisi Davut Gül; “Sivas’ta her şey daha iyiye gidiyor. Sivas’ta her alanda ciddi bir ilerleme var. Şehrin içerisinde olduğumuz bunları göremiyoruz. Hizmetler çok olunca bazı hizmetler rutine döndü. Son 15 yılda 20 katrilyonun üzerinde Sivas’a yatırım yapıldı. Bu yatırımın içerisine hızlı tren yatırımı dâhil değil. Cumhuriyet tarihinde Sivas’ın aldığı tüm yatırımın 2 katından daha fazla” dedi.Sivas’ın yaşanabilir bir kent olduğunu da kaydeden Gül; “Eskiden insanlar ilçede bir okul yaparken cami cemaati başta olmak üzere herkes bir torba çimento, kum ve tuğla almak için elinde avcunda ne varsa vererek yapıyordu o daha kıymetliydi. Şimdi 500 derslik okul yaparsanız yâda mahalleli talep etmeden siz gidip oraya hizmet yaparsanız rutin bir iş gibi gözükür. Örneğin Sivas - Erzincan Yüksek Hızlı Tren hattının 1. aşaması ihale edildi. Yani Sivas Zara arası. İşin maliyeti 918 milyon Lira. Bu tutara KDV dâhil değil. Yerel basın ve televizyonlarda bu konuya az yer verildi. Bu şu açıdan iyi KDV ile birlikte 1 milyonu geçen bir yatırım rutin gibi algılanıyor. Sivas daha yaşanılabilir bir şehir oldu. Yeşil alanlar artırıldı. Hastaneler geliştirildi. Alt yapı sorunları giderildi. Özel hastaneler açıldı. Bu Sivas’ın zenginliğini gösterir. Eski Orduevini 2-3 aç içerisinde yıkıyoruz. Jandarma Binasının yanındaki apartmanı yıkacağız. Eski Numunenin ve Halk Eğitim Merkezinin bulunduğu alanları yıkacağız. Açık cezaevinin restorasyonunu yapacağız. Türkiye’de 170 bin m2’lik alanda dönüşüm yapıp ticari hiçbir beklentisi olmayan ve tamamen şehir parkına dönüştürülen başka bir proje varsa diyelim ki Sivas olarak biz geri kaldık” ifadelerini kullandı.

MÜZEYE ŞEHİT İSMAİL GÜNEŞ’İN İSMİ VERİLECEK

Basın mensuplarına müjde de veren Gül; “Ahmet Kemal Köksal Vakfına ait bir konağımız var eski okullar bölgesinde. Konağımızın sadece bir odasını kullanıyoruz. Orayı basın müzesine dönüştüreceğiz. Müzenin ismine de şehit Gazeteci İsmail Güneş kardeşimizin adını vereceğiz. Zaman zamanda orayı kullanmak istediğinizde kendi yeriniz gibi kullanabilirsiniz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Sivas’ta yatırım var sevinç yok !
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”