YHT istasyonunda son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu 

YHT istasyonunda son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu

Sivas’ta uzun süredir kamuoyunu meşgül eden Yüksek Hızlı Tren istasyonunun nereye yapılacağı ile ilgili tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu. Hızlı tren için hem şehir merkezi hem de üniversite güzergâhı olmak üzere iki istasyon yapılacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sorumlulara hesabını bizzat soracağım’ açıklaması sonrası, iki güzergâha da yapılan masrafların boşa gitmemesi için ‘iki istasyon’ kararı alındığı ifade ediliyor.

YHT istasyonunda son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu
YHT istasyonunda son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu Sivas Memleket
Bu içerik 85472 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Yüksek Hızlı Tren istasyonunun yeri, Sivas yerel yöneticileri, bürokrasisi ve Sivil Toplum Kuruluşları arasında adeta bir inatlaşmaya dönmüş ve bu nedenle milyonlarca lira çöpe atılarak güzergâh değişmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sivas’ta yaptığı ‘Hesabı sorulacak’ açıklaması sonrası, harcanan masrafları boşa çıkarmayacak bir karar alınmasını sağladı.Yüksek Hızlı Tren projesinin ilk planında, istasyonun mevcut gar yanına yapılması planlanmış ve bu doğrultuda çalışmalar başlamıştı. Güzergâhta kamulaştırmalar yapıldı köprü ayakları atıldı. Ancak daha sonra ani bir kararla ve tepkilere rağmen, 10 milyonluk harcama göz ardı edilerek istasyonun yeri Kızılırmak kenarı olarak belirlendi. Yeni güzergâh için aynı şekilde yeni kamulaştırılmalar ve harcamalar yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Sivas’ta düzenlenen açılış ve temel atma programına katılan ve YHT konusuna değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gecikmenin sorumlularına bizzat hesap soracağı açıklamasında bulunmuştu. Konuyu inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bakanlığa bir talimat verdi. Bunun üzerine iki istasyon için inceleme yapmak üzere TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Genel Müdür Yrd. ve Daire Başkanları 6 Ocak Cumartesi günü Sivas’a gelerek incelemelerde bulundu.

ANA İSTASYON TARİHİ GAR BİNASININ YANI OLACAK

Yapılan incelemelerde iki istasyon için olumsuzluk olmadığı öğrenilirken, yakın zamanda çalışmaların başlaması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre Yüksek Hızlı Tren garı ana istasyonunun mevcut Gar yanına yapılacağı öğrenildi. Saatte 250-350 kilometre hızla Yüksek Hızlı Tren (YHT) Ankara seferinin bu istasyon ile sağlanacağı, ilerleyen zamanda ise üniversite istasyonunun faaliyete geçerek saatte 150-200 kilometre hızla Hızlı Tren (HT) Erzincan güzergâhına bağlanacağı bilgilerine ulaşıldı. Üniversite güzergâhı faaliyete geçtiği zaman da ana istasyonun Ankara-Sivas YHT seferlerinin aynı şekilde devam edeceği belirtildi.

YHT istasyonunda son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koydu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”