İl Genel Meclisinde sinirler gerildi 

İl Genel Meclisinde sinirler gerildi

İl Genel Meclisi toplantılarında zaman zaman gergin dakikalar yaşanmaya devam ediyor. Ocak ayının 4. Birleşiminde ele alınan mütevelli heyetinde görev alacak kişilerin belirlenmesi konusunda Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri Divriği ilçesinde seçilen kişilerin listede dahi isminin olmadığını iddia ederek konuya ilişkin söz almak istedi. İl Genel Meclisi Başkan Vekili Ferhat Ünsal’ın CHP Grup Başkanvekili Sadık Güller’e söz hakkı vermemesi CHP’li kanadını kızdırdı. Güller ile Ünsal arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

İl Genel Meclisinde sinirler gerildi
İl Genel Meclisinde sinirler gerildi Sivas Memleket
Bu içerik 84434 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisinin Ocak ayı toplantılarının 4 oturumunda gergin anlar yaşandı. Ferhat Ünsal başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda CHP Grup Başkanı Sadık Güller, Meclis Başkanlığını yürüten Ferhat Ünsal ve AK Parti Grup Başkanı Fikret Yıldırım arasında tartışma yaşandı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri hakkında kanunun 19. Maddesi uyarınca il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinde görev almak üzere seçilen kişilerin isimlerinin okunup oy çokluğu ile seçilmesinin ardından CHP Grup Başkanı Sadık Güller, Divriği ilçesinde seçilen kişilere ilişkin söz almak istedi. Meclis Başkanlığı görevini yürüten Ferhat Ünsal ise gündem maddelerine devam etmek istedi. Söz alamayan Güller ile Ünsal arasında sözlü tartışmalar zaman zaman devam etti. Gündem maddelerinin okunup sona ermesinin ardından tekrar söz isteyen Güller, Divriği ilçesinde görev alması için verilen isimlerin görevlendirilmediğini söyledi.Verdikleri isimlerin hiçbir örgüte veya siyasi partiye üye olmamasına rağmen neden seçilmediğini soran Güller; “İlçelerde görev yapacak kişilerin isimlerinin belirlenmesi noktasında kanunların bizlere vermiş olduğu yetkiler var. Aslında mütevelli heyetini ya kaymakamlar ya valiler ya da ilçedeki Sivil Toplum kuruluşları belirler. Bu yetki bize verilmiş bize de görevlendirme yapılması noktasında isim soruldu. Bizde ilçemizde mütevelli heyeti yapabilecek ve siyasi partilerin yönetiminde olmayan insanların isimlerini verdik. Bu heyette görev yapacak kişilerin haksızlık ve ayrım yapmayan kişilerin olması gerekiyor. Ancak ne hikmetse 17 ilçeden seçilen meclis üyelerine verilmiş olan haklarının bir kısmını kullanıyor bir kısmını kullanamıyor. Divriği’de bu görevi yönetecek kişilerin isimlerinin belirlenmesi istendi. Bizde bir muhtar, bir mühendis, birde esnaf belirledik. Ama ne hikmetse ben çoğunluğum deyip müracaatını dahi yapmayan arkadaşımızın görev alması için dayatma yapılıyor. Neden bizim belirlediğimiz kişiler görev almıyor da listede ismi dahi olmayan kişiler seçiliyor? Bizim belirlemiş olduğumuz görev yapacak olan arkadaşların varsa örgütle veya bir partiyle bağlantısı burada belirlersiniz. Sizlerin kendi istediğiniz kişileri seçmeniz doğru değil” ifadelerini kullandı.

17 İLÇENİN 1’İNDE SORN YAŞANDI

CHP Sadık Güller’in konuşmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Fikret Yıldırım ise, 17 ilçenin 16’sında problem çıkmadığını anlaşarak uzlaşarak görevlendirilecek kişileri belirlediklerini söyledi.Sadece görevlendirme noktasında 1 ilçede problem çıktığının altını çizen Yıldırım, “Adalet eşitlik ya da doğru herkese göre değişen kavramlar değildir. Burada biz çoğunluğuz istediğimizi yaparız demedik. Şuan kadar hangi grubun önergesi ret edildi. Mütevelli heyetine herhangi bir şahıs seçilebilir. Siyaset tartışılır konuşulur anlaşılır. Siz diyorsunuz ki konuşalım tartışalım bizim dediğimiz olmazsa biz yokuz. Böyle bir şey yok. Burada bir isim üzerinde uzlaşamadık diye bu kadar üzerimize gelmenize gerek yok. Biz çoğunluğuz diye hareket ediyor olsaydık gündeme getirdiğiniz her şeyi ret ederdik” şeklinde konuştu.

“BU GÜNE KADAR KAÇ TANE ÖNERGE GEÇMİŞSE OY ÇOKLUĞU İLE OLMAMIŞTIR”

Tartışmalara ilişkin söz alan BBP Grup Başkanı Aytekin Kulmaç ise, İl Genel Meclisi’nde yaklaşık 9 yıldır görev yapan kişilerin olduğunu ancak 9 yıldır ne hikmetse bu mütevelli heyeti gündeme geldiği zaman zaman parti grupları olarak veya kişisel olarak itirazlarla karşı karşıya kalındığını söyledi. Geçmişe dönük meclis tutanaklarına bakıldığında 9 yıldır meclisin hiçbir kararını oy çokluğu ile almadığının altını çizen Kulmç; “Bu güne kadar kaç tane önerge geçmişse oy çokluğu ile olmamıştır. Ancak bu mütevelli heyeti geldiği zaman biz hep şunu söyledik. Siyasi parti ayrımı yapmadan meclis bütünlüğü, siyasi nezaket dedik. Mümkün mertebe de buna uymaya çalışıyoruz. Ancak mütevelli heyetini kim seçiyor? Yerel Parlamento. İlçesinden, ilinden seçilen kişiler Şubat ayında istifa dilekçesi gönderiyor. Çünkü bunları daha önce yaşadık. Ancak eğer bu mecliste bir uzlaşma varsa 1-2 tane ismi reddetmenin anlam ve manasını ben bulamıyorum” şeklinde konuştu.

 

İl Genel Meclisinde sinirler gerildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek