Bütün başarıların ardında eğitim var 

Bütün başarıların ardında eğitim var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin kat ettiği mesafeyi belirterek, ‘’Bugün Türkiye´de ne başarı varsa arkasında eğitim var, ne eksiklik varsa onun da arkasında eğitim var. Eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor" dedi.

Bütün başarıların ardında eğitim var
Bütün başarıların ardında eğitim var Sivas Memleket
Bu içerik 81709 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye gündemini ve eğitimde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. 2002 verilerine göre Türkiye’nin nereden nereye geldiğine vurgu yapan Bakan Yılmaz, "Şimdi gelmiş birisi, ´Türkiye, çağın ihtiyaçlarını karşılayamıyor.´ diyor. Doğru değil. Çağın ihtiyaçlarını karşılayamasa Türkiye, 2002´de toplam milli gelir açısından İsveç, İsviçre, Hollanda´nın gerisinde, şimdi ise İsveç, İsviçre, Hollanda´nın önünde. Hatta satın alma gücü paritesi bakımından Hollanda´nın 2, diğer ülkelerin de herhalde 3 kat önündeyiz’’ dedi.

Başarıların arkasında eğitimin olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, ‘’Bu, eğitim olmadan olmaz, ileri gitmez. Türkiye´de bu dönemde en iyi giden şeylerden biri eğitim. Bunu içeridekiler eleştiriyor. Eleştirildiği zaman hiç kimse kalkıp benim gibi savunmuyor. Eğitimi savunmayınca herkes, ´Bu gerçek mi?´ diyor. Bugün Türkiye´de ne başarı varsa arkasında eğitim var, ne eksiklik varsa onun da arkasında eğitim var. Eksikleri gidermenin yolu da eğitimden geçiyor" dedi.

Eğitim alanında hizmetlerin eskiye oranla kat kat arttığına dikkati çeken Yılmaz, "Avrupa´dan her alanda ileriyiz ama bir alanda gerideyiz. O da okul öncesi eğitimdeydi. Şimdi 5 yaş için okullaşmada yüzde 90´ları yakalıyoruz. Gelecek yıl, 4-5 yaş için yine bu rakamı hedefleyeceğiz. 2015´te yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Stratejik Belgesi´nde, 2019´da 5 yaş için okul öncesinde okullaşma oranının yüzde 90 hedef konulmuş. Hedefi yakalarız. Bunun çoğunluğunu da son 2 yılda başardık." değerlendirmesinde bulundu.

Bütün başarıların ardında eğitim var
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”