Tarihi Haralar turizme kazandırılacak 

Tarihi Haralar turizme kazandırılacak

İl Özel İdaresine tahsis edilen tarihi Haralar’ın restorasyonu için proje ihalesi yapıldı. 250 bin metre karelik alanı kapsayacak olan ‘Sivas Geleneksel Sporlar ve Eko Turizm Vadisi’ içerisinde yer alacak olan Haralar, proje tamamlandığında turizm kaynağı olacak.

Tarihi Haralar turizme kazandırılacak
Tarihi Haralar turizme kazandırılacak Sivas Memleket
Bu içerik 78577 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Osmanlı döneminde Sivas'ta orduya at yetiştirmek üzere kurulan haraların restorasyonu için proje ihalesi tamamlandı. 1889 yılında yapılan Hara Aygır Depoları taş ve tuğla ile inşa edilerek, Osmanlı Devleti’nin son yapılarından olma özelliği taşıyor. Hara Aygır Depoları, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında tarihi eser olarak tescillenmişti.

Bakımsızlık nedeni ile büyük hasar gören Hara Aygır Depolarını bünyesine katan Sivas İl Özel İdaresi, buraya geniş çaplı bir turizm merkezi yapmak üzere kolları sıvadı. İçerisinde Haraların da bulunduğu 250 bin metrekarelik alanı ‘Sivas Geleneksel Sporlar ve Eko Turizm Vadisi’ adı ile projelendiren İl Özel İdaresi kısa sürede çalışmaları başlatmayı planlıyor. Valilikten yapılan açıklamada, ‘’Proje ihalesi yapıldı. Sivas geleneksel sporlar ve eko turizm vadisi ile 250 bin metrekarelik tarihi aygır depoları restore edilecek, ilave tesisler ve çevre düzenlemesi yapılarak turizme kazandırılacaktır’’ denildi.

Tarihi Haralar turizme kazandırılacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”