İkinci Devrim de Sivas’ta üretilsin 

İkinci Devrim de Sivas’ta üretilsin

Ülkenin ilk yerli otomobili Devrim’in motorunun TÜDEMSAŞ’ta üretildiğini belirten Yazar Kadir Üredi, motorun bir ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını yazdı. Dönemin ilk yerli otomobilinin yapımında pay sahibi olan Sivas’ın, yeni yerli otomobil üretiminde de yer alması bekleniyor.

İkinci Devrim de Sivas’ta üretilsin
İkinci Devrim de Sivas’ta üretilsin Sivas Memleket
Bu içerik 142 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Kurulduğunda uçak üretimi kapasitesine sahip olduğu dillerden dillere dolaşan TÜDEMSAŞ, ülkenin ilk yerli otomobili olan ‘Devrim’in motorunu imal etmişti. Konuyu ayrıntıları ile yazısına taşıyan Yazar Kadir Üredi, motorun bir ay gibi kısa bir sürede tamamlanma başarısını anlattı. Üredi yazısında, ‘’Dökümü yapılacak motorun gövdesi, başlığı, manifoltu için fabrikanın kum ve kimya laboratuvarlarında özel alaşımlı kum ve maden hazırlandı. Motorun iç detaylarını oluşturan maçaları bizim nezaretimizde, maçacı ustası Mustafa Özpempe yaptı. Kalıplama ve döküm işlerini dökümcü ustası Mehmet Evirgen gerçekleştirdi. Lokomotif silindirlerinin işlendiği Cer Atölyesi’nin ek ünitesi Donatım Fabrikasındaki silindir tezgâhlarında Ahmet Usta’nın işlediği motor ve parçaları, Devrim Otomobili projesini gönülden destekleyen bu idealist ve genç mühendislere teslim edildi. Böylece bir ay gibi kısa bir süre içerisinde hedefe ulaşan Sivas Demiryol Fabrikaları (TÜDEMSAŞ) onurlu bir yarışı daha kazanmış oldu’’ dedi.

Dönemin ilk yerli otomobilinin yapımında pay sahibi olan Sivas’ın, yeni yerli otomobil üretiminde de yer alması beklentileri artıyor. 

İkinci Devrim de Sivas’ta üretilsin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”