UYGULAMA BİRÇOK AKSAKLIĞA YOL AÇACAK 

UYGULAMA BİRÇOK AKSAKLIĞA YOL AÇACAK

Cumhuriyet Üniversitesine kurulacak olan personel devam kontrol sistemi ile ilgili Türk Eğitim-Sen Sivas Şubesi Üniversite Temsilciliğinden açıklama geldi. Türk Eğitim-Sen Sivas Şubesi Üniversite Temsilcisi Adıgüzel Solmaz, “Uygulamaya konulacak olan projenin gördüğümüz sakıncaları var” dedi.

UYGULAMA BİRÇOK AKSAKLIĞA YOL AÇACAK
UYGULAMA BİRÇOK AKSAKLIĞA YOL AÇACAK Sivas Memleket
Bu içerik 168 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Üniversiteye yapılacak olan personel devam kontrolünü sağlayacak olan sistem hakkında açıklama yapan Solmaz sistemin çalışma şeklini anlattı. Sistemin, personelin biyometrik fotoğraflı kimliğini ve yüzünü eş zamanlı olarak bir cihaza göstermesi suretiyle çalıştığını ifade eden Solmaz, “ Bizim itirazımız tam da bu noktada. Türk Eğitim- Sen olarak kamu personelinin mesai uygulaması 08.00-17.00 arasında olduğu hususuna bir itirazımız bulunmamakta. Üniversitemiz ve sendikamız bu konuda hem fikirdir ve tüm personel bu saatlere riayet etmek zorundadır ancak bizim itirazımız mesai saatlerine değil uygulamaya yöneliktir” dedi.

İtiraz ettikleri noktayla ilgili Anayasadan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinden örnek maddeler sunan Solmaz, “  Anayasanın 20. Maddesinde ‘Herkes kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir’ denilmektedir. Benzer sistemleri daha önce uygulamaya koymuş bazı kamu kurumlarına karşı açılan davalarda Danıştay yürütmeyi durdurmuştur” ifadelerine yer verdi.

Bu sistemi uygulamakta ısrar etmenin ileride yapılabilecek itirazlarla bir kamu zararına dönüşebileceğinin altını çizen Solmaz, “ Konunun hukuki boyutunun yanı sıra sendika olarak personel ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yapılması planlanan uygulamanın personel üzerinde büyük bir motivasyon kaybına sebep olacağı ve çalışma barışına zarar vereceği açıkça görülmektedir” şeklinde konuştu.

Yapılacak olan bu uygulamanın emeği metalaştırdığını savunan Solmaz, “ Modernleşen iş ve çalışma hayatı ortamlarında teknolojik devam sistemi getirmek modernlik değildir.  Çalışma hayatında modernlik kavramı daha iyi çalışma ortamının ve çalışma barışının sağlanması ile gerçekleştirilebilir” dedi.

Uygulamanın başladıktan sonra sebep olabileceği aksaklıkları da sıralayan Solmaz, “ İdari personelin, akademik personele karşı olumsuz düşünceleri ve ayrımcılık olgusu. Amirlerin iyi ilişkisinin olmadığı personele karşı bu sistemi kullanarak yaptırım uygulaması. Elektrik kesintisi ve bazı teknik aksaklıklar durumunda sistemin iflası ve kimliğini kaybeden yüzünü okutmayı unutan personelin durumu gibi aksaklıklara yol açacaktır” dedi.

 

UYGULAMA BİRÇOK AKSAKLIĞA YOL AÇACAK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek