“Asgari ücrete yapılan zam yetersiz” 

“Asgari ücrete yapılan zam yetersiz”

“Asgari ücrete yapılan zam yetersiz”
“Asgari ücrete yapılan zam yetersiz” Sivas Memleket
Bu içerik 84793 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Ocak ayının İl Genel Meclisi toplantıları başladı. İlk olarak Aralık ayında alınan kararların özetlerinin okunmasının ardından bu ay içerisinde ele alınacak gündem maddeleri gözden geçirildi. Daha sonra gündem dışı söz alan bazı meclis üyeleri asgari ücrete yapılan zam hakkında konuşma yaptı. İlk olarak söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Sadık Güller, asgari ücrete yapılan zammın yetersiz olduğunu dile getirdi.

2018 yılı itibariyle Türkiye’de asgari ücretle çalışan kişi sayısının yirmi milyona yakın olduğunu vurgulayan Güller; “Başbakanlık TÜİK raporlarında ve Türk – İş’in ve diğer STK’ların oluşturmuş olduğu asgari geçim indirim derken 4 kişilik bir aile ile ilgili bin 900 lira olması lazım ki, günümüzde 4 kişilik bir aile bu miktarla geçinsin. Asgari ücret  şuan da bin 603 lira oldu. Başbakanlığın ve enflasyon kurulunun yaptığı tespitlere göre enflasyon oranının yüzde 13 olduğu bir dönemde asgari ücret en az bin 900 lira olması lazım ki bir aile bu ücretle geçinebilsin. Seksen milyon içerisinde, yirmi milyona yaklaşık kişi asgari ücretle geçiniyor, asgari ücreti belirleyenler bu bin 603 lira ile bir ay geçinsinler bakalım nasıl geçinecekler. Bir ay alsınlar ne yiyeceklerse, ne içeceklerse alsın geçinsinler bakalım. Simit mi yiyorlar, poğaça mı yiyorlar, çay mı içiyorlar ne yapıyorlarsa nasıl geçiniyorlarsa geçinsinler bakalım” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETİN YETERLİ OLDUĞUNU HİÇBİR ZAMAN İDDİA ETMEDİK”

Güller’in ardından söz alan AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Fikret Yıldırım ise, “Asgari ücret konusunu daha önce mecliste bir kez daha konuşmuştuk. Biz AK Parti olarak asgari ücretin yeterli olduğunu hiçbir zaman iddia etmedik. Ancak bilinmelidir ki asgari ücret tespit edilirken sadece hükümetin almış olduğu kararlar değil, aynı zamanda ülkenin genel durumu ile özel sektörün durumunun da göz önüne almak durumundadır” dedi.

Asgari ücretin fazla artırılması halinde işverenlerin işçi çıkarabileceğini de hatırlatan Yıldırım; “Asgari ücreti daha fazla artırırsanız bu seferde işçi çıkarmaların yaşanacağını unutmamak lazım. Asgari ücret sanki son yıllarda çok düşük seyrediyormuş gibi bir algının da doğru olmadığına inanıyorum. Birkaç rakamla örnek vermek gerekirse 2002’de asgari ücret 184 liraydı. Yani asgari ücretli 2002’de 575 litre süt alırken 2018’de bin 603 lira asgari ücretle 1 lira 20 kuruşluk çiğ sütten bin 400 litre süt alabilmekte. Yine 2002’de 765 ekmek alabilirken 2018’de bin 603 ekmek alabilmekte. Dolar bazında değerlendirdiğimizde ise 2002 yılında 184 liralık asgari ücretle 114 dolar alabiliyorken bugün bin 603 lira olan asgari ücretle 422 dolar alabiliyor. Şimdi tekrar söylüyorum. Bu asgari ücret çok iyi rakam, insanlar bu rakamla çok iyi geçinebiliyor gibi bir iddiamız olmadı” şeklinde konuştu.

 

 

“Asgari ücrete yapılan zam yetersiz”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”