Ya parası, ya kaplıca! 

Ya parası, ya kaplıca!

Balıklı kaplıcanın mücavir alan içerisinde olduğu gerekçesi ile mahkemeye veren Kangal Belediyesi mahkeme kararını bekliyor. Başkan Mehmet Öztürk, mahkemede sona yaklaşıldığını söyleyerek, ‘’Ya kaplıcanın mülkiyetinin geri devrini ya da ödenmeyen 103 milyon lirayı talep ediyoruz‘’ dedi. Benzer durum Sıcak çermikte de yaşanmış ve kaplıcanın hakları Kalın Belediyesine verilmişti.

Ya parası, ya kaplıca!
Ya parası, ya kaplıca! Sivas Memleket
Bu içerik 84106 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Kangal Belediyesi, Balıklı kaplıcanın kendi sınırları içerisinde olduğu gerekçesiyle, kaplıcanın haklarını almak için İl Özel İdaresini mahkemeye vermişti. 1963 yılında Kangal Belediyesinin kaplıcayı İl Özel İdaresine sattığını hatırlatan Başkan Mehmet Öztürk, satış sonrası belediyeye para verilmediği için kaplıcayı geri almak istediklerini söyledi. Başkan Öztürk, ‘’Kangal Belediyesi tarafından 1963 yılında İl Özel İdaresine satılan kaplıca ile ilgili belirlenen ödeme gerçekleşmedi. Şartnamedeki maddeler de uygulanmadı. Kangal Belediyesi olarak İl Özel İdaresinden ya kaplıcanın mülkiyetinin geri devrini, ya da ödenmeyen bedelin faizleri ile birlikte 103 milyon lira olarak belediyemize ödenmesini istiyoruz’’ açıklaması yaptı.

Başkan Öztürk davanın 2018 yılı ortalarında sonuçlanmasını beklediklerini söyleyerek, "Bu davayı açma gerekçemizde mülkün bizim olduğunu iddia ediyoruz. Burası geçmişte belediye tarafından il özel idaresine satılan bir yer. Ancak bu süre içerisinde para ödenmemiş. Turizm tesisi yapılacak denmiş bu şartta yerine getirilmemiş. Bu konuyu Kangal Asliye Hukuk Mahkemesine taşıdık. Davamız devam ediyor. Bizim talebimiz; ilk olarak 1963 yılının şartlarında belirlenen 50 bin TL'lik belediyemize ödenmesi gereken paranın faizi ile ödenmesi veya şartlar yerine getirilmediği için mülkün geri devridir. Davanın 2018'in ortalarında neticeleneceğini ümit ediyoruz. Kangal Asliye Hukuk Mahkemesi Merkez Bankası'ndan 1963 yılında ödenmeyen 50 bin TL'nin günümüzde ki karşılığı soruldu. Gelen cevapta 103 milyon 132 bin TL olarak belirtilmiş. Biz delil ve belgelerimiz ile mücadelemizi veriyoruz. Kangallının mülkü olan mali yine Kangallıya teslim edip yapacağımız yatırımlarla ülkemizin hizmetine sunmak istiyoruz" dedi. Benzer bir durum Sıcak çermikte yaşanmıştı. Belediye statüsü kazanan Kalın Belediyesi, Sıcak Çermiğin belde mücavir alanı içerisine girdiği gerekçesi ile Sıcak Çermiğin haklarını elde etmişti.

Ya parası ya kaplıca!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”