Sivas liderliğe koşuyor 

Sivas liderliğe koşuyor

TUİK verilerine göre Türkiye’de tohumluk patates üretiminde Sivas ikinci sıraya yükseldi. Tohumluk patates üretiminde Konya’nın ardında olan Sivas, yemeklik patates üretiminde ise 7’inci sırada yer aldı.

Sivas liderliğe koşuyor
Sivas liderliğe koşuyor Sivas Memleket
Bu içerik 83509 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Türkiye Dünya'da patates üretiminde 15. Sırada yer alırken, Sivas ise tohumluk patates üretiminde Türkiye'de Konya'dan sonda 2. Sıraya yükseldi. TÜİK Rakamlarına göre Türkiye'de patates üretimindeki verim Dünya standartlarının üzerinde. Dünya ortalamasında verim kiloda 1.613 olarak ölçülürken Türkiye'de ise bu rakam 3.078. Ülkemizde patates dikim alanı 1.540.000 dekar, 4 milyon 397 bin 711 ton üretim ile dünya patates üretiminde 15'inci sıradadır. Türkiye'de üretilen patatesin yüzde 60'ını ise yemeklik patates oluşturuyor. Kalan kısmı ise tohumluk, sanayilik ve hayvan yemi olarak değerlendiriyor.

Türkiye'de patates üretiminde önemli bir yere sahip olan Sivas, tohumluk patates üretiminde Konya'dan sonra 2. Sırada yer alıyor. Yemeklik patates üretiminde ise 7.sırada yer almaktadır. TÜİK tarafından açıklanan geçtiğimiz yıla ait rakamlara göre Sivas 'ta 15 bin 384 dekar alanda tohumluk patates dikimi yapıldı. 45 bin ton ürün elde edildi. Yemeklik patates üretimi ise 79 bin 280 dekar alanda dikim yapılarak 276 bin ton ürün elde edildi. TÜİK verilerine göre Türkiye'nin yıllık patates tohumluğu ihtiyacının 539 bin ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Buna rağmen Türkiye'de tohumluk patates üretimi 175 bin ton. Kalan kısım ise ithal ediliyor. 2016 yılında ithal edilen patates tohumluğuna 24 milyon 162 bin dolar ödendi

Sivas liderliğe koşuyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”