Cumhuriyet Üniversitesi yine yok 

Cumhuriyet Üniversitesi yine yok

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 yılı sıralaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından açıklandı. Belirlenen 50 üniversite arasında Cumhuriyet Üniversitesi’nin yer almaması ise üzdü.

Cumhuriyet Üniversitesi yine yok
Cumhuriyet Üniversitesi yine yok Sivas Memleket
Bu içerik 85209 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Türkiye’deki 157 üniversitenin dahil edildiği ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017’ sıralaması belli oldu. Üniversitelerin, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Yetkinliği, Fikri Mülkiyet Havuzu, İşbirliği ve Etkileşim, Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü, Ekonomik Katkı ve Ticarileşme faktörleri araştırıldı. Araştırma sonucunda belirlenen 50 üniversiteyi ise

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Sıralamada Sabancı Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi ilk üç sırayı alırken, Cumhuriyet üniversitesi ilk 50 de yer alamadı. Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi çalışmasının, veri toplama sürecine 227 kurumun katkı sağladığını bildiren Özlü, "Endeks hazırlanırken bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 gösterge dikkate alındı. Bu kapsamda 50'nin üzerinde öğretim üyesi olan 157 üniversitemiz hesaplamaya dahil edildi." diye konuştu.

Özlü, çalışmanın üniversitelere rehber olurken, bir yandan da girişim ve yenilik alanında, toplumsal farkındalık oluşmasına katkıda bulunacağına işaret etti. Üniversiteler arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Özlü, rekabet arttıkça girişimcilik ekosisteminin de gelişeceğini söyledi.

Dünyada sanayi, üretim ve pazarlamanın kuralları yeniden yazılırken, Türkiye'nin bu süreci izlemekle yetinemeyeceğini vurgulayan Özlü, "Türkiye'yi, Sanayi 4.0 sürecinin aktif bir üreticisi yapmaya kararlıyız. Bilim, sanayi ve teknoloji politikalarımızı bu karar doğrultusunda planlıyoruz. Hiç şüphesiz, bu süreçte en çok üniversitelerimize güveniyoruz. Bütün arzumuz ve çabamız bir eli bilimde, diğer eli hayatın içinde olan bir üniversite anlayışını Türkiye'ye kazandırmak." ifadesini kullandı.

 

 

Cumhuriyet Üniversitesi yine yok
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek