ÖĞRENCİLER MANGALA TURNUVASINDA YARIŞTI 

ÖĞRENCİLER MANGALA TURNUVASINDA YARIŞTI

Divriği Cumhuriyet Ortaokulu’nda Mangala Turnuvası düzenlendi. Turnuvada dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

ÖĞRENCİLER MANGALA TURNUVASINDA YARIŞTI
ÖĞRENCİLER MANGALA TURNUVASINDA YARIŞTI Sivas Memleket
Bu içerik 79926 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas’ın Divriği İlçesi’nde bulunan Divriği Cumhuriyet Ortaokulu’nda stratejik planlamanın temelini oluşturan akıl oyunlarının başında ‘köçürme’de denilen Mangala Turnuvası düzenlendi. 80 öğrencinin katıldığı turnuva oldukça çekişmeli geçti. Öğrencilerin oldukça eğlendiği turnuva 2 gün sürdü.

Mangala Turnuvasında ilk 3’e giren Hacı Kaya Akbıyık,  Muharrem Özdemir ve Mert Han isimli öğrencilere teşekkür belgesi, sırt çantası, boya ve kırtasiye seti hediye edildi.

Mangala hakkında ise; kökeninin 16. yüzyıla dayandığı düşünülen bir zekâ ve strateji oyunu ilk olarak Osmanlı minyatürlerinde tasvir edilen bu oyunla Avrupa ülkelerinin tanışması ise 1600’lü yılların sonlarını buluyor.

Nasıl Oynanır?

Toplam 48 taşla oynanan Mangala’nın oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’lı iki sıra halinde dizilmiş 12 küçük göz ve her oyuncunun kendi taşlarının yer aldığı iki büyük kasa gözü bulunuyor. Oyuna başlarken oyuncular 48 taşı her kutuda 4’er tane olacak şekilde dağıtırlar. Her oyuncunun önündeki 6 göz kendi bölgesi, karşısındakiler ise rakibinin bölgesi olarak bilinir. Kura sonucu oyuna başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesindeki gözlerin birinden 4 taş alarak oyuna başlar ve saat yönünün aksine giderek her bir göze bir taş bırakarak ilerler. Eğer son taş kasa gözüne denk geldiyse oyuncunun yeniden oynama hakkı vardır. Oyuncu taşları tek tek bir sağındaki gözlere kaydırırken, eğer kendi bölgesinin sonunda elinde taş kaldıysa rakibinin bölgesine geçerek taşları rakibinin gözlerine bırakmaya devam eder. Eğer bıraktığı taşlar rakibinin gözündeki taş sayısını çift sayı yaparsa oyuncu o gözdeki taşların hepsine sahip olarak onları kasasına katar.  Eğer oyuncu rakibinin bölgesini bitirdiğinde de elinde hala taş kaldıysa ve bu taş kendi bölgesindeki boş bir göze denk geliyorsa o zaman oyuncu hem bu göze denk gelen tek taşı hem de rakibinin karşı gözündeki taşları alarak kasasına katar.

 

ÖĞRENCİLER MANGALA TURNUVASINDA YARIŞTI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”